Celal BAŞLANGIÇ

http://www.artigercek.comBookmark and Share

AKP'ye rağmen bu karanlık darbenin sırları ortaya çıkacak!


11.1.2017 - Bu Yazı 531 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Zaman Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Özel Kalem Müdürlüğü’nü ve Basın Bürosu’nu arıyor.

Yıl 2015. Cemaatle AKP iktidarının “öküz öldü ortaklık ayrıldı” dönemi.

Eşbaşkan Gültan Kışanak’la görüşmek istiyor yanındaki 15-20 kişiyle beraber.

Kışanak o sırada belediye binasında değil. Dumanlı ısrarcı oluyor görüşmek konusunda, “beş dakika da olsa” diye.

Gazeteci kökenli olduğu için bir gazeteciyi reddetmenin doğru olmayacağını düşünüyor Kışanak ve görüşme talebini kabul ediyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin iki kapısı var. Biri personel ve halk için. Diğeri de konuklara ait. Dumanlı’yla beraberindekiler de bu kapıdan içeri giriyorlar.

Görüşme yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Ancak yandaş medya kıyameti kopartıyor bu görüşmeyle ilgili olarak. “Gizli kapıdan içeri girdiler” diyor. Oysa bütün misafirler aynı kapıdan alınıp eşbaşkanların yanına çıkartılıyor.

Gültan Kışanak’ın TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’nda ifade vermesinin tek nedeni de bu görüşme.

KOMİSYONDAN GÖZALTINA KIŞANAK

Komisyon Başkanı AKP Milletvekili Reşat Petek, Kışanak’a “cemaat-HDP işbirliği” iddialarını sorarken, cemaate yakın gazetelerin bu görüşmeden sonra HDP’yi desteklediğini iddia ediyor.

Oysa belki de bu komisyonun en tartışmalı isimlerinden biri AKP’nin başkan yaptığı Petek. Çünkü parti içersinde adı cemaatle anılan siyasetçilerin başında geliyor. Hatta AKP’nin komisyona verdiği üyeler de cemaatin eski destekçileri olarak biliniyor.

Kışanak, komisyona verdiği ifadesinde Dumanlı’ya, kendi yayın organlarının barış sürecini sekteye uğrattığını söylediğini aktarıyor.

Dumanlı bu teze “Hükümet bizi kandırdı” karşılığını veriyor.

Ardından da okkalı bir tesbit yapıyor:

“40 dakikalık görüşmeye neden bu kadar tahammülsüz olduklarını anlamak güç.”

Elbette AKP’nin cemaat/FETÖ işbirliğiyle ilgili başka saptamaları da oluyor komisyona verdiği ifadede:

“KCK operasyonları döneminde hükümeti defalarca uyardık. Yaşanılanların darbe olduğunu söyledik. İktidar sözlerimizi dinlemedi, tam tersi operasyonlara sahip çıktı. Sadece KCK operasyonları değil, Habur’da barış grubu üyelerinin tutuklanması da, 2011 seçimlerinde kimi isimlerin milletvekilliklerinin veto edilmesi de, Roboski katliamı da, Oslo görüşmelerinin servis edilmesi de komisyon tarafından araştırılmalı.”

Kışanak komisyonda, HDP’nin FETÖ ile işbirliği soruşturulan bir aktör olmaktan çıkıp o gün AKP’nin FETÖ ile ortaklığını dile getiren bir ifade veriyor.

Hatta AKP’lilerin, başarısız darbe girişiminin araştırılması konusunda kurulan komisyon nedeniyle ilk kez ciddi bir biçimde paniklemesine yol açıyor Kışanak’ın verdiği ifade.

O gün TBMM’deki komisyondan çıkıp Ankara-Diyarbakır uçağına biniyor Kışanak kentine geri dönmek için. Diyarbakır’a iner inmez de gözaltına alınıyor, arkasından tutuklanıyor. Hala daha tutuklu.

Çok ürküyor AKP’liler Kışanak gibi tanıkların partileriyle cemaat arasındaki işbirliğini ortaya çıkarmasından.

Bu durumu HDP’nin tek komisyon üyesi milletvekili Mithat Sancar ilginç bir saptamayla değerlendiriyor:

“Tutanakları okursanız, AKP’li üyeler Kışanak’ı adeta yargılayan, itham eden, ihbar eden bir üslupla konuşuyorlar. Komisyonda Kışanak son derece olgun davrandı ve değerli bilgiler aktardı. Kışanak’ın komisyondan çıkıp havaalanına gitmesi ve Diyarbakır’a geçmesinin hemen ardından gözaltına alınmasında komisyon üyelerinin ihbar anlamını taşıyan manipülasyonu da rol oynamıştır. Bu vebal onların üstlerindedir.”

AKP KOMİSYONU ARAÇSALLAŞTIRDI

Meclis’te kurulan Darbe Araştırma Komisyonu, 15 Temmuz darbesini araştıramadan bitti.

Çünkü AKP’liler iki gerçeğin açığa çıkmasından çok korktu.

Birincisi, AKP’nin geçmişte kendi adlandırmalarıyla “FETÖ terör örgütü” ile yaptıkları işbirliğin, ortaklığın ortaya çıkmasından…

İkinci korkusu da  “darbe” diye sunulan, bir yanı 32 kısım tekmili birden bu “kontrollü darbe” tiyatrosunun bütün ayrıntılarıyla deşifre edilmesiydi.

AKP’nin TBMM’de oluşan bu Darbe Araştırma Komisyonu’na kuruluşundan sonuna kadar yaklaşımı da zaten bu korku ve telaşı ele veriyordu.

Dört partinin oy birliğiyle 26 Temmuz’da kuruldu komisyon. Ancak çalışabilmesi için dört partinin de üye bildirmesi gerekiyordu. CHP, HDP ve MHP hemen bildirdi. Ancak AKP komisyona üye bildirmemek için sonuna kadar direndi. Neredeyse komisyonun kurulma kararından bir ay sonra, 20 Ağustos’ta üye bildirdi.

Burada kurnaz bir oyun oynuyordu AKP. Meclis’in tatile girmesine çok az bir süre kala üye bildirerek komisyon çalışmalarını yeni yasama yılına erteletmişti.

AKP’nin “ayak sürümesi” nedeniyle 26 Temmuz’da kurulmasına karar verilen komisyon ilk toplantısını ancak 4 Ekim’de gerçekleştirebildi.

Komisyon çalışmaya başlayınca AKP’nin tutumu bir kez daha net biçimde ortaya çıktı; darbe gerçeklerini ortaya çıkartacak derinlemesine bir çalışmanın bu komisyon tarafından yürütülmesini istemiyordu AKP.

Komisyondaki muhalefet partileri darbenin şu ya da bu şekilde birinci dereceden muhatabı görünen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Akar, MİT Müsteşarı Fidan gibi isimlerin komisyonda dinlenmesi için çok ısrarcı oldular. Ancak AKP bunu engelledi.

HDP’nin tek komisyon üyesi Mithat Sancar, AKP’nin bu tutumuna ilişkin çok yerinde tesbitler yapıyordu:

“Dinlenmeleri halinde darbeyle ilgili pek çok noktayı açığa çıkartacak kişiler çağrılmadı. AKP bu komisyonu belli ki darbeyi açığa çıkarmak gibi bir amaçla kurdurmamıştı. Bir tür darbe hikayesi kurguladılar. Bir anlatısı vardı AKP’nin darbeye ilişkin. Bu anlatıyı destekleyecek çalışma bekliyorlardı. Neydi bu anlatı; 15 Temmuz darbesi Gülen cemaatine mensup subaylar tarafından organize edilmiş, hayata geçirilmiştir. Bütün sorumluluk, bütün planlar Gülen cemaatine aittir… Darbeye kalkışanların siyasi bağlantıları, Gülencilerin sayısı, cemaat dışından ne kadar kişinin katıldığı gibi sorular hiçbir şekilde tartışılmadı. AKP’nin anlatısı, darbe sonrasına ilişkin siyasi stretejisi bu soruları mümkün olduğunca sordurmamaktı. Böyle bir stratejinin doğal sonucu olarak darbede kimlerin rol aldığının, siyasi ayağının ve amacının ne olduğunun ortaya çıkmasını istemediler. AKP kendi anlatısına uygun bir çalışma için komisyonu araçsallaştırdı.”

DARBE ARAŞTIRMA KOMİSYONU’NUN YAPAMADIKLARI

Sancar’a göre AKP darbenin bazı boyutlarını örtmek, gizlemek istiyordu. Neydi bunlar?

Birincisi, darbe gecesi neler oldu? 16 Temmuz sabahı erken saatlere kadar neler yaşandı? Örneğin MİT Müsteşarı ile Genelkurmay Başkanı görüştü mü, bu görüşme nerede yapıldı, ne kadar sürdü, ne konuşuldu?

Eğer Fidan ve Akar komisyona çağırılsaydı bu sorular gündeme gelecek, darbe gecesine ilişkin rahatlıkla bir değerlendirme fırsatı çıkacaktı. Ancak komisyonun AKP’li üyeleri bu gerçeklerin ortaya çıkmasını engellediler.

İkincisi, darbe gecesi yapılan pazarlıklar sürecin karanlıkta kalmış boyutuydu. Genelkurmay Başkanı başından beri mi darbeye karşıydı, yoksa başında içindeydi de sonradan yapılan pazarlıklarla saf mı değiştirdi?

Üçüncüsü, 15 Temmuz darbesiyle ilgili istihbaratın ne zaman alındığına ilişkin yaşamsal sorunun yanıtı henüz ortada yoktu ve AKP’lilerin engellemesiyle bu soruya da yanıt bulunamamıştı.

Bütün bu yanıt bulunamayan soruları alt alta sıraladıktan sonra kendi tespitini yapıyor Sancar:

“Bize göre AKP yönetimi, başta Cumhurbaşkanı darbe girişiminden belli bir süre önce haberdar olmuşlardı. Cumhurbaşkanı ve ekibinin darbeden haberi vardı. Darbe girişimini önceden engellemek yerine yol verdiler darbecilere. Onların darbe girişimine başlamasına izin verdiler, imkan tanıdılar. Darbe gecesi darbecileri kıskıvrak yakalamaktı amaçları. Sadece bundan da ibaret değil. Cumhurbaşkanı ‘Bu bize Allahın bir lütfu’ derken darbe gecesi sonrasına ilişkin stratejisini net bir biçimde açığa vuruyordu. Darbeyi fırsat olarak kullandılar ve karşı darbe gerçekleştirdiler.”

Komisyondaki AKP’li üyelerin açığa çıkmasına izin vermedikleri konulardan biri de ByLock kullanan milletvekillerinin listesiydi.

ByLock kullananlar FETÖ ile ilişkili kabul edilerek gözaltına alınıyor hatta tutuklanıyordu. Kamu çalışanıysa hemen görevinden uzaklaştırılıyordu. Yani ByLock kullanmak terör örgütü üyesi olmaktan yargılanma konusu kabul ediliyordu. Meclis’te de 120 milletvekilinin ByLock kullandığı, bunlardan 80’inin AKP’li olduğu yönünde ciddi iddialar vardı. Bütün muhalefet partileri bu milletvekillerinin açığa çıkartılması için önerge sunmuştu komisyonda. Başbakanlıktan bu bilgiyi talep ettiler ama AKP’li komisyon üyeleri bu talepleri de taça atmayı başarmıştı.

Buna bağlı olarak darbe girişiminin başarılı olması halinde kimin cumhurbaşkanı, kimin başbakan, kimin bakan olacağı meselesi de bir türlü aydınlatılamamıştı komisyonda AKP’lilerin çabalarıyla.

Yani darbeden birkaç gün sonra cemaatle ilişkileri hemen tespit edilen 10 binlerce insan kamudan ihraç edilmişti.10 binlerce kişi tutuklanmıştı. Askerde, poliste, yargıda hatta CHP’nin içinde bile FETÖ’cü bulmuşlardı ancak bir AKP’nin içinde tek bir FETÖ’cü çıkmamıştı.

Komisyonun AKP’li üyeleri bu sorulara yanıt aramak yerine “araştırma” adı altında Çengelköy’de saha araştırması, Boğaziçi Köprüsü’nde olay yeri incelemesi gibi turistlik sayılabilecek gezilere vurmuştu kendilerini.

YENİKAPI’DA CHP’NİN NE İŞİ VARDI?

Sadece HDP’li Sancar değil, komisyonun diğer muhalefet partilerine mensup üyeleri de AKP’nin darbe sürecini karartmasına ilişkin ciddi tespitlerde bulunuyorlardı.

MHP Muğla Milletvekili ve kendi adlandırmasıyla “üyesi olduğu 15 Temmuz Darbe Tiyatrosunu Araştırma Komisyonu”nu değerlendirirken “MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın tüm ısrarlara rağmen komisyona çağrılmaması nedeniyle darbe girişiminin yaşandığı gün ve öncesinde devletin herhangi bir birimine veya üst düzey yöneticisine bir ihbarın gelip gelmediğine bile netlik kazandırılamamıştır. O gece karanlıkta kalmıştır” diyordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da önceki gün Parti Meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada AKP’nin Olağanüstü Hal kararıyla gerçek darbeyi 20 Temmuz’da yaptığını söylüyordu:

“15 Temmuz kontrollü darbe girişiminden sonra 20 Temmuz’da gerçek darbe yapıldı. 20 Temmuz’u hiç kimsenin unutmaması lazım. Parlamentodan OHAL yetkisinin alındığı tarihtir. Şimdi 20 Temmuz darbecileri fiili durumu, anayasal zemine çekmek istiyorlar. Bunun için anayasa değişikliğini parlamentonun önüne getirdiler.”

Her şeyi çok net anlatıyor Kılıçdaroğlu’nun bu saptaması. Ama o zaman da şu soruyu aynı netlikte sormak gerekiyor:

Madem AKP gerçek darbeyi 20 Temmuz’da yaptı, o zaman CHP’nin ne işi vardı 7 Ağustos’taki Yenikapı mitinginde?

Sonuç olarak bugün geldiğimiz kaotik durumdan, istikrarsız ortamdan 15 Temmuz darbesinin ve 20 Temmuz’daki AKP darbesinin çok büyük payı var.

Ancak AKP, bugünkü dayatmalarına kaynaklık eden darbe süreçlerinin bilinmesini hiç istemiyor. Süreci karanlıkta bırakarak bütün bir toplumun AKP’nin anlattığı “darbe hikayesi”ne inanmasını istiyorlar. Ama başaramayacaklar.

AKP’ye rağmen bu karanlık darbenin sırları sonunda mutlaka ortaya çıkacak.

Çünkü gerçeklerin eninde sonunda ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır!

Facebook Yorumları

reklam
28.4.2017
CHP; Türkiye’de doğru söyler, Avrupa’da şaşar
25.4.2017
Son çiviyi çakan CHP olmasın
21.4.2017
Erdoğan ‘kazanarak’ asıl şimdi kaybetti!
19.4.2017
Atı çalan Üsküdar’a gider iken aldı da bir yağmur!
14.4.2017
Gezi’nin Hayır’ı, AKP devletinin Evet’ini yendi
11.4.2017
Dünya basın ve hukuk tarihi böylesini görmedi!
8.4.2017
Boks ringinde referandum
31.3.2017
İyi ki Erdoğan sözünün eri çıkmadı, yoksa Cumhurbaşkansız kalacaktık!
29.3.2017
Her ‘Hayır’ hak’tır, her ‘Evet’ batıl’dır
17.3.2017
Yıldırım kendisini hala başbakan sanıyor!
15.3.2017
Hollanda’nın gözünde çöp, AKP’nin mabadında mertek var!
11.3.2017
‘Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek’; Hayır!
8.3.2017
Almanya gibi Erdoğan da Bayık’ı görüntülü konuşturdu
4.3.2017
Referandumun gözdesi Kürtler!
1.3.2017
AKP inisiyatifi yitirdi, yalpalıyor
24.2.2017
Sen korursan kimse oy’unu çalamaz!
22.2.2017
Anlayın artık, Erdoğan bildiğiniz gibi değil!
17.2.2017
Bu halk iç savaş tehdidine boyun eğmez
15.2.2017
Her ‘Evet’ diyen hırsız değildir!
11.2.2017
Memleketin yarısı ‘terörist’se ‘geri kalanlar kontrgerilla’ mı?
4.2.2017
Kaybedeceğini anlayan zorbaların telaşı içindeler
1.2.2017
Bu referandumda da yine 'Kürt Mehmet' nöbette!
28.1.2017
'Hayır'cılar Gezici, 'Evet'ciler çadır yakan zabıta!
25.1.2017
Senin 'milli iraden' düdüklü tencereyle başkanlığı ayırt edemez
22.1.2017
AKP medyasının Yakup Cemil'leri birbirlerini vurmaya başladı
18.1.2017
'Kendinden olmayanı yok etme rejimi' geliyor
14.1.2017
Türk tipi başkanlık böyleyse Türkler de az faşist değilmiş!
11.1.2017
AKP'ye rağmen bu karanlık darbenin sırları ortaya çıkacak!
7.1.2017
Gazetesi 'paçavra' olan yazara gazete yırtmak kolay gelir
4.1.2017
Keşke Noel Baba'nın kafasına silah dayasalardı!
31.12.2016
Ayağını denk almayan siyasetçinin sonu hüsrandır
29.12.2016
Artık bu memlekette gazeteci yok, terörist 'algı ekibi' var!
27.12.2016
Artık bu memlekette gazeteci yok, terörist 'algı ekibi' var!
24.12.2016
Türkiye'de her şey olabilirsiniz ama El Nusracı olamazsınız!
20.12.2016
OHAL'de bir avukattan 'intikam alma' operasyonu
19.12.2016
Türkiye'ye bir 'milli utanç seferberliği' gerekiyor
14.12.2016
Dolmabahçe'den Dolmabahçe'ye: Bu tablo AKP'nin eseridir
11.12.2016
Biten tulumbadaki su değil; barış, özgürlük ve demokrasi
6.12.2016
'Türkiye saati'yle Kuzey Kıbrıs'ın sorunlarını çözmek zor!
3.12.2016
Yarın insanların yüzüne nasıl bakacaksınız!
30.11.2016
Bütün zulümlerin sonu bir utanç müzesi olacak
26.11.2016
Değil Şangay Beşlisi, artık Şinanay 25'lisi de kesmez!
23.11.2016
Avrupa'daki Türkiye kabusu: Sokağa taşan AKP lobisi!
20.11.2016
Bizim de günümüz gelecek; inanmazsanız Ahmet Türk'e sorun!
16.11.2016
Cumhuriyet'ten FETÖ'cü çıkartmanın incelikleri!
12.11.2016
AKP'nin bitmeyen oyunu: 'Terörist' olma sırası yine CHP'de
9.11.2016
Cumhuriyet'e kurulan kurt kapanı AKP-'ulusolcu' ortak yapımı
5.11.2016
Öküz altında terörist aramanın dayanılmaz hafifliği
1.11.2016
Bir kâbusla yatılıp başka bir kâbusla kalkılan ülke
29.10.2016
Cumhurbaşkanının yanından PKK'ye giden yol gittikçe kısalıyor
26.10.2016
Musul tamam ama Şırnak da Misak-ı Milli'ye dahil!
22.10.2016
Erdoğan'ın Musul'una Saddam'ın Kuveyt'i benzetmesi
19.10.2016
İmkansız çözüm: Musul'da ya toprak değişecek, ya da halk!
15.10.2016
Mültecilere yardım ediyordu şimdi mülteci oldu
12.10.2016
Dünya, Türkiye'deki basın özgürlüğünü de kıskanıyor!
8.10.2016
OHAL'de can güvenliğiniz de, pasaportunuz da tehlikede!
5.10.2016
Yerli ve milli OHAL: Fransız gibi başlanır, Türk gibi sürdürülür
1.10.2016
Kolombiya dersi: Önce anlaşma, sonra silah bırakma
28.9.2016
Kürtlere barış; Kolombiya kadar yakın, Türkiye kadar uzak
25.9.2016
Mahkemeden, gözaltından, cezaevinden artan zamanda gazetecilik yapılır!
21.9.2016
'Kürtler yoktur' cumhuriyetinden 'Kürt olmak suçtur' devletine!...
18.9.2016
Öcalan'ın mesajıyla ortaya çıkan gerçekler!
14.9.2016
AKP'nin 'Yeni 12 Eylül'ü ya da Diyarbakır'da bir sabah...
12.9.2016
Türkiye'nin artık 81 kenti yok; Şırnak'ı düşün!
10.9.2016
Cizreli Miray bebek ilk yasakta doğdu, son yasakta öldürüldü
7.9.2016
Cizre'nin çığlığını kimse duymadı
3.9.2016
Nusaybin'de 'utanç duvarları' var!
6.9.2016
Katliamdan kurtulup teslim olanları 'konu mankeni' yaptılar!
1.9.2016
'Kanımız Dicle'ye aktı, Basra'da Fırat'la buluştu'
29.8.2016
'Yurtta Kürtlerle savaş, cihanda Kürtlerle savaş' tam gaz sürüyor!
24.8.2016
'Bu AKP hokkabazları yarın IŞİD de bizi kandırdı der!'
18.8.2016
Hendekler kapandıkça çocuklar öldürüldü
13.8.2016
Eksik kalan darbeyi AKP tamamlıyor
6.7.2016
Bu ülkeye barış, özgürlük ve adalet gelene kadar!...
2.7.2016
Yoksa siz Şebnem Korur Fincancı'nın kim olduğunu bilmiyor muydunuz!
28.6.2016
Lice'yi yakıp yıkmak için devletin hep bir sebebi var!
25.6.2016
AKP'nin çözüm planı '4 K'; Kürtlere Kıyamete Kadar Kayyum!
21.6.2016
Gazetecilerin tutuklanmaya mani bir hali yoktur Sultanım!
18.6.2016
Kürtleri ‘göçertme’ planı tutmadı; AKP iktidarı panikte!
15.6.2016
Rumlar, Kürtler, Ermeniler; '1915'te neyse bugün de o!'
11.6.2016
HDP'den sonra CHP'ye operasyon; birgün herkes 'bölücü terörist' olacak!
8.6.2016
Birinci yılında 7 Haziran; kentler yıkıldı, canlar gitti ama hala başkan olamadı
3.6.2016
İçinde Erdoğan geçen bir öykü; sahte diplomalı başkan nasıl indirildi?
31.5.2016
Fransa ve Belçika'da devlet şiddetine son; özgür Avrupa basını susturulamaz!
28.5.2016
Türkiye 'İnsani Zirve'nin altında kaldı; insanlığı olmayanın, imzası da olmaz!
24.5.2016
Devlet, Kürt kentlerinde daha eğreti duruyor!
20.5.2016
Mağdur Bülent Arınç'tan Mağrur Bülent Arınç'a suç duyurusu!
18.5.2016
Kanlı TOMAkrasilerde 'her planın bir kurbanı vardır'
14.5.2016
Bu ne zulüm, bu ne kan, bu ne ölüm; doymadınız mı artık!
11.5.2016
Davutoğlu'nunki bile fazla geldi, daha düşük profillisi aranıyor!
6.5.2016
Dün Dersim, bugün Cizre; bu devletin suçları gömmekle bitmeyecek
4.5.2016
AB'ye vizesiz girmekten vazgeçtim; Paris usulü Olağanüstü Hal istiyorum!
30.4.2016
AKP Türkiyesi: Gerçekleri (taşları) bağladılar, yalancıları (köpekleri) saldılar
26.4.2016
Gezi'den de, devrimcilerden de, twitterdan da çok korkuyorlar!
23.4.2016
1994 model Çiller'den 2016 model Erdoğan'a: Aynı şeyleri yap, farklı sonuç bekle!
19.4.2016
Dokunulmazlığını ilk kaybeden CHP lideri Kılıçdaroğlu oldu!
16.4.2016
Kürtlere yine siyasi soykırım; bunu da mı 'paralel miki' yapıyor
12.4.2016
Başbakan kafatası peşinde; iktidarı da, muhalefeti de kelle avında!
9.4.2016
Ah be Oral (Çalışlar) abim, seni kim kandırdı?
5.4.2016
Buluttan nem kapma paranoyası; bu hastalığa yakalanan iflah olmaz!
3.4.2016
Margos'un kilisesini de, sokağını da, mahallesini de geri verin!
29.3.2016
Hiçbir baskı gazeteciliği yok edemez; aksine haberin nöbetini bile tutturur
26.3.2016
Devletin 'Milli Güvenlik' fiyaskosu; 26 yıllık 'güvenlik ili' Şırnak!
23.3.2016
'Eşme ruhu'ndan 'Cizre ruhu'na; ölümüne Newroz, inadına barış!
19.3.2016
Kendi kanlı aynana bak, teröristi göreceksin!
15.3.2016
'Terör'e alışmak, Erdoğan'ın Başkanlığına da alışmak demektir!
12.3.2016
Kürdü çırılçıplak soysan bile; Türk de yapamazsın, itaat de ettiremezsin!
9.3.2016
'Artık bunlar terörist değil, milis güçleri'
5.3.2016
AKP'nin Sur'u, Cizre'si; CHP'nin Dersim'i oldu!
1.3.2016
Şam'da namaza giderken, evdeki Kürt'ten olmak!
28.2.2016
Özgürlüğün çadırı, zulmün Saray'ından büyüktür!
23.2.2016
Türkiye Cumhuriyeti’nin 90 yıllık 'teknik arıza'sı
20.2.2016
AKP'nin başı sıkışınca ya bomba patlıyor ya da Baykal!
17.2.2016
YURTTA KÜRTLERLE SAVAŞ, CİHANDA KÜRTLERLE SAVAŞ
13.2.2016
AKP 'paralelsiz' yapamıyor; Gülen'den Perinçek'e 'mutluluk zehirlenmesi'
10.2.2016
DAVUDİ AHMET USTA'DAN 'MASTER TARİF'
7.2.2016
BU MEDYANIN DOĞRUSUNU YAZAMAYACAĞI 'MARDİN YALANI'
6.2.2016
ZULME KARŞI KÜRTLERİN 'İNSANLIK NÖBETİ'
4.2.2016
Üç bin yıllık savaşın simgesi Troia Atı bile beyaz bayrak çekti; durdurun bu zulmü artık!
31.1.2016
AKP İLE CHP'NİN BULUŞMA NOKTASI: KÜRT FOBİSİ
27.1.2016
CHP'ye Diyarbakır mesajı: Çözüm Meclis'te, barış İmralı ve Kandil'de!
23.1.2016
AKP tipi kamu düzeni; daha çok kasaplar deresi!
19.1.2016
Kılıçdaroğlu'nun sondan bir önceki kongresiydi sanki...
16.1.2016
Erdoğan Evren’le, baro başkanı mafyayla ortaklaştı:
12.1.2016
Suçluların telaşı içindeler; ayaklanan vicdanları linç ediyorlar!
10.1.2016
AKP 'KÜRT BATAKLIĞI'NA SAPLANDI: DEĞİL 1990'LARA, 38'LERE, 25'LERE SAVRULUYOR
6.1.2016
AKP mutfağında Hitler pişiriliyor; bir sıcak bir soğuk servis yapılıyor!
2.1.2016
TÜRKİYEMİZE HOŞGELDİNİZ: MORGDAKİ BEBEĞİ BAŞBAKANIN GÖMDÜĞÜ ÜLKE!
31.12.2015
AKP PLANI TUTMADI; SÜREÇ PKK'NiN LEHiNE iŞLEMEYE BAŞLADI
26.12.2015
AKP'NİN DERSİM'İ: SUR, CİZRE, SİLOPİ VE DİĞERLERİ
23.12.2015
KÜRTLERE 'SÜPÜRGE', GAZETECİLERE HÜCRE!
19.12.2015
UMUT NÖBETİ'NİN ORTAK PAYDASI ÖZGÜRLÜK
16.12.2015
Hendek ve barikatları anlama rehberi (3)
12.12.2015
KÜRTLERİN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ: HENDEK ODA, BARİKAT SOFA!
9.12.2015
HENDEKLERİ VE BARİKATLARI ANLAMA REHBERİ (1)
7.12.2015
KÜRT SORUNU: ARTIK KÖYLER DEĞİL, İLÇELER BOŞALTILIYOR
2.12.2015
Paris'ten Diyarbakır'a; 'Ben bu kurşun sesini nerde olsa tanırım'
26.11.2015
HDP'nin 'Türkiye' yolculuğu
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.