Bir yanda intihar edenler, diğer yanda artan milyonerler

7.11.2019 - Bu Yazı 154 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Bir yanda intihar edenler, diğer yanda artan milyonerler

 Ekonomik kriz ve işsizlik can almaya devam ediyor. Türkiye, AKP iktidarları döneminde açlıktan, yoksulluktan intihar eden insanları olan bir ülke yarattı. İstanbul'un Fatih ilçesinde, kapısına 'Dikkat siyanür var' yazılı not astıkları evlerinde ölü bulunan dört kardeşe yapılan ön otopside, kardeşlerin siyanürden dolayı zehirlendikleri ortaya çıktı.

İnsanlar açlıktan, yoksulluktan ve çaresizlikten intihar ederken, gelir eşitsizliği giderek daha görünür olan Türkiye'nin milyoner sayısı da her geçen gün artıyor.

Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı eylül sonu itibarıyla 206 bin 889 olurken, mudilerin toplam mevduatı da 1 trilyon 255 milyar 273 milyon liraya ulaştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, yurt içinde ve dışında yerleşik milyonerlerin toplam sayısı eylül sonu itibarıyla 206 bin 889 düzeyinde gerçekleşti. Geçen yıl sonunda 180 bin 126 olan milyoner sayısı, dokuz ayda 26 bin 763 kişi arttı.

Milyonerlerin toplam mevduatı eylül sonu itibarıyla 1 trilyon 255 milyar 273 milyon liraya ulaştı. Böylece milyoner başına düşen ortalama mevduat, 6 milyon 67 bin lira oldu.

2018 sonunda 1 trilyon 109 milyar 859 milyon lira seviyesinde bulunan milyonerlerin toplam mevduatı, 9 aylık dönemde 145 milyar 414 milyon lira artış kaydetti.

YERLEŞİK MİLYONERLERE 24 BİNDEN FAZLA KİŞİ EKLENDİ

Yurt içinde yerleşik milyonerlerin sayısı, dokuz ayda 24 bin 89 artarak 185 bin 889'a ulaşırken, bu kişilerin toplam mevduatı da 1 trilyon 166 milyar 500 milyon liraya yükseldi.

Söz konusu dönemde yurt içinde yerleşik milyonerlerin mevduatlarının 497 milyar 414 milyon lirası yerel para cinsi, 658 milyar 757 milyon lirası döviz tevdiat hesabı, 10 milyar 329 milyon lirası kıymetli maden depo hesaplarından oluştu. Yurt içinde yerleşik milyoner başına düşen ortalama mevduat da 6 milyon 275 bin lira olarak hesaplandı.

YURT DIŞI YERLEŞİK MİLYONER SAYISI 21 BİN

BDDK verilerine göre, yurt dışında yerleşik mudi sayısı eylül sonu itibarıyla 21 bine ulaştı. Yurt dışındaki milyonerlerin sayısı 2018 sonuna göre 2 bin 674 kişi artarken, hesaplarındaki para miktarı 88 milyar 773 milyon lira oldu.

Yurt dışında yerleşik mudilerin bankalardaki mevduatlarının 9 milyar 871 milyon lirası yerel para, 78 milyar 446 milyon lirası yabancı para ve 456 milyon lirası da kıymetli maden depo hesaplarından oluştu. Yurt dışında yerleşik milyoner başına düşen ortalama mevduat da 4 milyon 227 bin lira olarak hesaplandı.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Cengiz Çandar: ABD’nin elinde Türkiye’ye karşı bir sürü koz var
...
  
Demirtaş: Tüm muhaliflerle birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz
...
  
AKP’de bir ihraç istemi daha
...
  
Polis, tahliye edildikten bir hafta sonra hakkında 'yakalama' kararı çıkarılan Ahmet Altan'ı gözaltına aldı
...
  
Erdoğan’dan birçok kuruma yeni atama!
...
  
'Başıma bir iş gelirse sorumlusu Süleyman Soylu’dur'
...
  
Yine intihar yine siyanür şüphesi...2'si çocuk 4 kişinin cesedi bulundu!
...
  
Arınç'tan Nedim Şener'e: KHK faciadır, demiştim ama senin konuşman tam bir facia
...
  
Uzmanlar yoksulluk intiharlarını değerlendirdi: 'İntihar eden kişilerin yüzde 80’inde bu var'
...
  
'Ankara kulislerinde konuşulan vahim bir iddia var ki...'
...
  
Bir yanda intihar edenler, diğer yanda artan milyonerler
...
  
İntihar eden 4 kardeşin aile dostu: Çok onurlu insanlar, kalabalığın içinde yalnızlar
...
  
Dört kardeşin ölümüne ilişkin ön otopsi raporu çıktı… Siyanür içerek intihar etmişler
...
  
Emniyet’te neler oluyor; Menzilciler, Emniyet atamalarında birbirine mi girdi?
...
  
HHDP: AKP-MHP iktidarı büyük bir yenilginin eşiğinde
...
  
5 milyon lira toplayan Kazbank kurucusu: Para bankada ancak bir kısmıyla arsa aldık
...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive