İnfaz düzenlemesinden kaç kişi yararlanacak?

25.03.2020 - Bu Yazı 165 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

İnfaz düzenlemesinden kaç kişi yararlanacak?

  Koronavirüs salgını siyasetteki infaz düzenlemesi trafiğini hızlandırdı. AK Parti, muhalefet partilerine taslak metni sundu. CHP “Teklif aynen yasalaşırsa 70 bin kişi tahliye olur” derken, AK Parti’den “Bu sadece bir taslak. Nihai teklif son değerlendirmenin ardından belli olacak” açıklaması geldi.

 AK Parti’nin yürüttüğü infaz yasası değişiklik çalışmaları koranavirüs tedbirleri kapsamında hızlandırıldı. AK Parti ve MHP’nin geçen hafta yürüttüğü çalışmalardan sonra dün muhalefet partileriyle görüşmeler gerçekleştirildi. AK Parti heyetiyle görüştükten sonra CHP adına açıklama yapan Grupbaşkanvekili Engin Özkoç, teklif aynen yasalaşırsa 70 bin kişinin yararlanacağını, farklılaştığında ise bu sayının 35-40 bine düşeceğini söyledi. Anadaolu Ajansı ise teklifin yasalaşması durumunda bundan 100 bine yakın kişinin faydalanarak tahliye olacağını duyurdu. Türkiye’de cezaevlerinde yaklaşık 300 bin tutuklu ve hükümlü bulunuyor.

AK Parti heyeti dün sırasıyla 10 kanunda değişiklik içeren taslağı CHP, İYİ Parti ve HDP’lilerle görüştü. 1 saat 40 dakikalık görüşme sonrası kameraların karşısına geçen CHP’li Özkoç, teklifin içeriğiyle ilgili bilgi aldıklarını daha sonra da CHP olarak görüşlerini sunduklarını anlattı. AK Parti heyetine TCK 188 kapsamındaki uyuşturucu ticareti, cinsel suçlar ve kadına şiddet konusunda hassasiyetlerini ilettiklerini belirten Özkoç “Ayrıca Terörle Mücadele Yasasında ortaya çıkan sorunlar nedeniyle terör örgütü üyesi olmadığı halde yardım yataklık adı altında haksızlığa uğrayan çok sayıda kişinin bulunduğu, bu haksızlıkların giderilmesini kapsayacak bir adıma da ihtiyaç olduğunu belirttik” ifadelerini kullandı. Özkoç ayrıca tutuklu gazeteciler, akademisyenler ve muhaliflere yönelik de düzenleme yapılmasını ilettiklerini söyledi. Özkoç, CHP’nin hukukçu milletvekillerinin teklif üzerinde çalıştığını, CHP’nin önerilerinin de yer alacağı çalışmayı AK Parti’ye ileteceklerini daha sonra da görüşmelerin devam edeceğini dile getirdi. Özkoç, gelen teklif değişmeden geçerse yaklaşık 70 bin kişinin yararlanacağı, farklılaştığında ise bu sayının 35-40 bine düşeceği bilgisi verildiğini paylaştı. Uyuşturucu ve cinsel suçlar konusunun CHP’nin hassasiyet gösterdiği konular olduğunu tekrarlayan Özkoç, “Bu maddelerin olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Vereceğimiz belgede de bunu özellikle koyacağız” diye konuştu. AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı ise sosyal medyada yaptığı değerlendirmede “Hazırladığımız infaz taslağı adı üstünde sadece bir taslak. Tüm partilerin yaklaşımını görmek istediğiniz bir zemin. Nihai teklif görüşmelerin ve son değerlendirmenin ardından belli olacak. Taslak üzerine spekülasyon yapmak kesinlikle yanlıştır, sürece zarar vericidir” yorumunda bulundu.
 

 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
İnfaz düzenlemesine geçici madde; 70 bin mahkûm cezasını evde çekecek
...
  
İnfaz düzenlemesinden kaç kişi yararlanacak?
...
  
İnfaz paketi: Uyuşturucu ve cinsel istismar suçlarına indirim, terör ve örgütlü suçlar kapsam dışı
...
  
Yeni infaz paketi: Cezaevi süreleri yarıya indiriliyor; Demirtaş, Kavala, Altan ve benzer durumdakiler kapsam dışında bırakılıyor
...
  
İntihar mı, İnfaz mı?
...
  
CHP Milletvekili Polat: Ağrı'daki kaçakçılık ve rüşvet ağına Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral da dahil oldu
...
  
Asker, polis, siyasetçi ve bürokratlar da var; "FETÖ’nün gömülü altınlarını arıyoruz" diyerek kaçak kazı yaptılar
...
  
Kartal’da yıkılan bina, kaçak yapılaşmayı gözler önüne serdi
...
  
Piar Araştırma anket sonucunu açıkladı; İstanbul ve Ankara'da hangi aday yüzde kaç oy alıyor?
...
  
İmar barışına kaç kişi başvurdu?
...
  
Metropoll'den yeni anket: Hangi parti kaç puanda?
...
  
Özgürlüğe kaçan 'Ferdinand' İzmir'de!
...
  
Depremden kaçış yok
...
  
Mediar Araştırma seçim anketini açıkladı: Hangi aday yüzde kaç oy alıyor?
...
  
100 bin imza için son gün: Hangi aday kaç imza topladı?
Doğu Perinçek'in Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 7 bin imza daha gerekiyor...
  
Saadet Partisi'nin oylarının yüzde kaçı AKP'ye gidiyor? İttifak ısrarının arkasında ne var?
Kulislerde, son yapılan anketlerde, "Saadet Partisi'nin iktidar partisinin alternatifi olarak görüld...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive