Bekir Ağırdır: AK Parti 46’dan 25’lere düştü. Bunu da MHP desteğiyle yapabiliyor

7.11.2019 - Bu Yazı 172 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Bekir Ağırdır: AK Parti 46’dan 25’lere düştü. Bunu da MHP desteğiyle yapabiliyor

 KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, yaptıkları son araştırmalar ışığında yaptığı açıklamada “AK Parti bugün gelindiği noktaya bakıldığında, 1 Kasım’da 100 kişiden 45’inin desteğini alıyordu ama şimdi 25-26 kişiden destek alabiliyor ve bunu MHP desteğiyle yapabiliyor” ifadelerini kullandı.

T24‘te yayınında açıklamalar yapan Bekir Ağırdır, “AK Parti’nin en güçlü vaadi ‘makbul vatandaş’ tanımını kaldırmaktı, ancak kaldırmak bir yana buna bir de ‘dindarlık’ eklendi” şeklinde konuştu.

Erdoğan ekonomik bolluktan yararlanmıştı

Yıllarca hizmet alamamış ve aradığını bulamamış toplumun 2002 yılında AK Parti’ye bir şans verdiğini söyleyen Ağırdır, AK Parti’nin o dönemki ekonomik bolluktan faydalandığını belirtti. Ağırdır, AK Parti’nin siyasi tarzını ‘ikili karakter’ olarak değerlendirirken, 2002-2007 yılları arasında dindarlığın değil, sosyal politikalar konusunda yapılan yardımların yüzde 47’ye ulaşmada fayda sağladığını aktardı.

AK Parti’nin yüzde 47’lik oyunu 2009 yerel seçimlerinde yüzde 39’a düşürmesini Türk milletinin yapılan işlere bakarak seçim yaptığını ve hizmete oy verdiği olarak açıklanabileceği ve bu sebeple 2009’dan itibaren AK Parti’nin zihniyetinde farklılıklar olduğuna değindi. Bu farklılıklardan birinin ise seçmenlerini sempatizanlaştırma ve AK Partilileştirme sürecine dönüştürmesi olduğunu söyledi.

AK Parti 25’e düştü

2011 yılından itibaren ise AK Partilileştirilmiş seçmenin Tayyip Erdoğanlaştırılmış kitleye dönüştüğünü belirten Ağırdır, 2013 yılından sonra ‘ötekiler’ üzerinden tanımlanan bir siyaset evresine dönüştüğünü aktardı.

Gelinen süreci “2002’de iktidara gelirken itiraz ettikleri tüm argümanlar yeniden diriltildi” sözleriyle değerlendiren Bekir Ağırdır, şunladı kaydetti:

“Erdoğan iktidarını koruyor demek mümkün fakat kutuplaşmalara teslim bir toplum üzerinde yoğunlaşıyor. Bu ülkeye büyük bir kötülük. Araştırmalarımıza göre AK Parti bugün gelindiği noktaya bakıldığında, 1 Kasım’da 100 kişiden 45’inin desteğini alıyordu ama şimdi 25-26 kişiden destek alabiliyor ve bunu MHP desteğiyle yapabiliyor.”

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
'Cumhur İttifakı yıkılma aşamasında'
...
  
Bekir Ağırdır: HDP'nin 'demokratik siyasete devam kararı'na sahip çıkılmalı
...
  
Emre Alkin: En zor kararlar 2020’de alınacak...
...
  
İbrahim Kiras: AK Parti’nin Atatürkçülüğü
...
  
AKP’de bir ihraç istemi daha
...
  
Kurtulmuş'tan AKP'li vekillere: 'Erdoğan rüzgârıyla oy alma bitti'
...
  
Orhan Pamuk: Ahmet Altan'a yapılan sistematik haksızlıklar sürdükçe ve bizler sustukça, hepimiz kendimizden ve insanlığımızdan utanıyoruz
...
  
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mektupları Trump'a geri takdim ettim
...
  
Ahmet Altan ve yargı reformunun gizleyemediği hukuk düzeni: “Harici davranışları dikkate alınarak…”
...
  
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasındaki görüşme başladı
...
  
KONDA Müdürü Ağırdır: AK Parti'nin yaptığı en büyük kötülük alın teriyle başarı zincirini kırması
...
  
Prof. Mümtaz Soysal; öğrencisi başbakan, bakan ve milletvekilleriyle, meslektaşları, sendika temsilcileri ve öğrencileriyle son yolculuğuna uğurlandı
...
  
AB Komisyonu: Ahmet Altan derhal serbest bırakılmalı
...
  
İddia: Gül, Babacan'ın kuracağı partide yer almayacak
...
  
Sırrı Sakık: HDP bütün belediyelerden çekilmelidir
...
  
Polis, tahliye edildikten bir hafta sonra hakkında 'yakalama' kararı çıkarılan Ahmet Altan'ı gözaltına aldı
...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive