İran: Uçağın düşürüldüğü iddiası Tahran'a karşı psikolojik bir savaştır

10.01.2020 - Bu Yazı 105 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

İran: Uçağın düşürüldüğü iddiası Tahran'a karşı psikolojik bir savaştır

Kanada, ABD ve İngiltere'nin Ukrayna uçağının İran tarafından düşürüldüğüne ilişkin iddialarına İran'dan yanıt geldi.

 İran Sivil Havacılık Kurumu Kaza İnceleme Komisyonu Başkanı Hasan Rızayifer, Tahran'da düşen Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının vurulmadığına dair ellerinde ikna edici deliller bulunduğunu ve bunları paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

Rızayifer, İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) yaptığı açıklamada, şu ana kadar uçağın füzeyle vurulduğunu ispat edecek hiçbir delil ya da bulguya ulaşmadıklarını belirterek, "Elimizde uçağın vurulmadığına dair ikna edici deliller var, bunları basınla paylaşma ve söylentileri reddetmeye hazırız." dedi.

Dünyadaki hiçbir ülkenin kazanın nedenini bu kadar kısa sürede ortaya çıkaramayacağını savunan Rızayifer, "Yabancı basın, İran'a karşı kampanya başlatmak istiyor." iddiasında bulundu. 

Uçağın kara kutularının ABD’ye teslim edilmesi konusuna da değinen Rızayifer, yerel ve uluslararası yasalara göre kara kutuların kazanın yaşandığı ülkede incelenmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Kazanın meydana geldiği ülke bu konuda karar vericidir. İran'da kara kutuları okuyacak imkana sahibiz, kara kutuların zarar görmesi nedeniyle onu tamir etmek için ihtiyaç duyduğumuz imkanlara da sahibiz. Kara kutuların okunduğu yere ABD'lilerin gelmesiyle ilgili hiçbir problem yok ancak onların gelmek için Senatodan izin alması gerekiyor." 

Ukraynalı yetkililerin İran'da bulunduğunu ve  Kanada'nın imkanlarından da yararlandıklarını aktaran Rızayifer,  “Rusya ve Fransa da teçhizat ve yardım göndermeye hazır olduklarını açıkladı. Eğer kara kutuları tamir edemezsek daha önce olduğu gibi onları Fransa ya da yeterli imkanlara sahip başka bir ülkeye göndereceğiz." diye konuştu.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, dün sabah kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki yolcu ve mürettebattan oluşan 176 kişi hayatını kaybetmişti.

ABD medyasına konuşan birçok Amerikalı yetkili, ABD istihbaratının, Tahran-Kiev seferini yapan Ukrayna Hava Yollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağının İran tarafından fırlatılan füzelerden biriyle düşürülmüş olduğunu değerlendirdiğini öne sürmüştü.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Kanada istihbaratının elinde Ukrayna uçağının İran'a ait füze ile kazara vurulduğuna dair kanıtlar olduğunu açıklamıştı.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
İran: Uçağın düşürüldüğü iddiası Tahran'a karşı psikolojik bir savaştır
...
  
"Koç'un uçağına bakarken öbürünü unuttuk; peki, Binali Yıldırım kimin uçağıyla uçuyor?"
...
  
"Çalmayacağına" söz veren Meksika'nın yeni lideri başkanlık uçağını satıyor
...
  
...
  
Davutoğlu: Demirtaş'ın "Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesi yanlıştı" demesi bu millete ihanettir!
"Bizim en büyük kaynağımız insan kaynağıdır"...
  
İran: Batı ile nükleer anlaşmaya varıldı
İranlı diplomat, Tahran'a uygulanan yaptırımların hafifletilmesini öngören anlaşmanın taraflarca kab...
  
İhsan Dağı: 7 Haziran: Otokrasi ve kaos mu, demokrasi ve restorasyon mu?
Seçimi kim kazanırsa kazansın özgürlüklerimizin ve haklarımızın güvence altında olduğu bir ülke mümk...
  
Motoru patlayan THY uçağının yolcuları korku dolu dakikaları anlattı
'Sağ motorun alev aldığını söylediler, içerisi kokuyordu, maskeler açıldı...'...
  
Yavuz Baydar: 7 Haziran: Demokrasiyle tamam mı, devam mı?
Artık hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak kadar açık:...
  
THY uçağında bomba paniği
Türk Hava Yolları'na (THY) ait İstanbul-Tokyo seferini yapmak üzere hareket eden uçak, tuvaletinde t...
  
...
  
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive