Sezen Aksu’dan cezaevindeki gazetecilere büyük jest

13.01.2020 - Bu Yazı 340 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Sezen Aksu’dan cezaevindeki gazetecilere büyük jest

Gazeteci akademisyen Mehmet Altan'ın Silivri Cezaevi'nde kalırken hayalini kurduğu hapishane şarkıları albümü, “Silivri Avlu Şarkıları” ismiyle Spotify’da yayınlandı. Altan'ın yardım talebini kırmayan ünlü sanatçı Sezen Aksu, şarkı listesinin oluşturulmasına destek verdi.

 Yaklaşık 2 yıl cezaevinde kalan, önce Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla tahliye edilen, 4 Kasım 2019 tarihinde görülen mahkeme kararıyla beraat eden gazeteci akademisyen Mehmet Altan’ın, hapishane günlerinde kurduğu bir hayal gerçek oldu. Mehmet Altan, Silivri Cezaevi’nde kaldığı dönemde hapishane avlusunda dinlediği şarkılar ‘Silivri Avlu Şarkıları’ listesi olarak ‘Spotify’a yükledi. Listenin hazırlanmasına Sezen Aksu yardım etti ve cezaevindeki gazetecilere müzikle destek oldu.

 MÜEBBETLE YARGILANIRKEN HAYAL KURDU

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, müebbet hapis cezası talebiyle yargılandığı günlerde Ahmet ve Mehmet Altan’ı, Silivri Cezaevi’nde ziyaret etmiş, izlenimlerini Hürriyet gazetesine yazmıştı. Mehmet Altan, Türenç’e bir CD çalışması yapmak istediğini anlatmış, “Ben müzikten pek anlamam aslında. 2017’nin en popüler şarkı ve türkülerini topluyorum. Mesela, ‘Ben yoruldum hayattan…’ Sabahattin Ali’nin Sinop Cezaevi’nde yazdığı ‘Mahpushane Türküsü’ şiirindeki ‘Başın öne eğilmesin/ Aldırma gönül, aldırma’ dizeleri. ‘Cigaramın dumanı’ gibi… Bunları tek CD’de topluyorum. Sezen Aksu’dan ricam var. Bana bu konuda destek olabilir mi acaba? 15 şarkılık bir CD.” isteğinde bulunmuştu.

SEZEN AKSU’DAN BÜYÜK JEST

Altan, Tahliye sonrasında “yapılacak işler” listesine aldığı, hayalini kurduğu CD çalışmasını,  dijital müzik platformu Spotify’de “Silivri Avlu Şarkıları” adı altında topladı. Listenin hazırlanmasına Sezen Aksu da destek verdi. Altan, P24 internet sitesinde yazdığı yazıda; “Sağ olsun, Sezen onca işi gücü arasında oluşturduğum listeyi gözden geçirdi, iki alternatif liste oluşturdu. Birini seçtik. Nihat Yıldırım ve uzman bir arkadaşımız daha hep birlikte o şarkıları en iyi söyleyenleri son bir kez daha gözden geçirerek noktayı koyduk.” yazdı. Altan, ‘neden CD fikrini Spotify’e dönüştürdüğünü de anlattı; “CD çıkarma işinin manâsızlığını öğrendim. Nihat Yıldırım son gelişmeleri bana olağanüstü nezaketiyle özetledi, teknik ve bürokratik zorlukları yanında piyasada CD talebinin öldüğünü anlattı. Spotify’ı önerdi.”

DİNLEYEN SİLİVRİ’Yİ HATIRLASIN

“Eğer dinlerseniz çok değerli ses sanatçılarımızın seslerinin büyüsü içinden Silivri Cezaevi’ni, ömürlerin bırakıldığı üzerine tel çekilmiş  ufacık avluyu, avlunun üzerindeki teller arasından gördüğümüz gökyüzünü  hissedeceksiniz..” diyen Altan, “Avluda Sabahattin Ali’ler, Ahmed Arif’ler, Grup Yorum’un müzisyenleri de dolaşacak. O şarkılar, siyasal yönetimlerin yazıya, çiziye, düşünceye bitmez tükenmez zulmünün ses tarihimize bırakılan kaydıdır.” yazdı.

HANGİ ŞARKILAR VAR?

Sezen Aksu’nun derlemesi ile “Silivri Avlu Şarkıları’ listesinde ‘Aldırma Gönül’, ‘Hatırla Sevgili’, ‘Gesi Bağları’, ‘Hakim Bey’, ‘Yalan Dünya’ gibi şarkıların yer alıyor. Listede toplamda 24 parça var. Grup Yorum’un ‘Özgürlük Türküsü’ de listenin içinde.

Kaynak: Jailed Journos

İŞTE O LİSTE

 
 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Sezen Aksu’dan cezaevindeki gazetecilere büyük jest
...
  
Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler: Cezaevindeki gazeteci sayısı 154 oldu
İki yeni tutuklama sonrası cezaevindeki gazeteci sayısı 154 oldu...
  
Aslı Erdoğan’ın cezaevindeki 136 günü
Aslı Erdoğan: Yalnızlığım, en kutsal şeydi; hapiste dayanışmayı ve direnişi öğrendim...
  
CHP’li vekiller cezaevindeki Demirtaş, Ahmet Türk ve Cumhuriyet yazarlarını ziyaret etti
Vekiller, çarşamba günü ziyaretlerine ilişkin olarak basın toplantısı düzenleyecekler...
  
Cezaevindeki Demirtaş'tan yeni mesaj: Korku imparatorluğu dağılacak; mücadeleye devam edeceğiz
Tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın cezaevinden avukatları ararcılığıyla yolladığ...
  
...
  
Sezen Aksu’dan çağrı: Akademisyenler derhal serbest bırakılmalı
Sezen Aksu, barış bildirisine imza attığı için tutuklanan akademisyen Esra Mungan, Muzaffer Kaya ve...
  
Sezen Aksu klasikleri
sezen aksu klasikleri...
  
Sezen Aksu - Unuttun mu Beni
Sezen Aksu - Unuttun mu Beni ...
  
Baskın Oran: Minik Serçe Sezen Aksu ve Erdoğan??
Today's Zaman'ın genel yayın müdürü Bülent Keneş'e, Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle ceza veril...
  
Sezen Aksu - HDP Şarkısı
Sezen Aksu - HDP Şarkısı...
  
...
  
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive