Suriye Parlamentosu, ‘Ermeni, Asuri ve Süryani soykırımı’nı tanıdı

14.02.2020 - Bu Yazı 160 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Suriye Parlamentosu, ‘Ermeni, Asuri ve Süryani soykırımı’nı tanıdı

 Suriye Parlamentosu’nun, Osmanlı devletinin son döneminde, Birinci Dünya Savaşı sırasındaki ‘Ermeni, Asuri ve Süryani soykırımı’nı tanıdığı bildiriliyor.

 Lübnan merkezli AlMasdarNews web sitesinin Suriye resmi haber ajansı SANA’dan aktardığı haberine göre, parlamento kararında şöyle dendi: “Suriye Parlamentosu, yirminci yüzyılın başında Osmanlı İmparatorluğu tarafından Ermenilere karşı işlenen soykırım suçunu tanımaktadır.”

AlMasdarNews, resmi açıklamanın devamında, ‘aynı dönemde Asuri ve Süryanilere karşı da soykırım yapıldığının’ belirtildiğini yazdı.

Suriye hükümetinin, bir kaç yıl önce de Şam’ı ziyaret eden bir Ermenistan heyetine, ‘soykırımın tanınacağını’ ifade ettiği belirtiliyor.

Suriye hükümetinin geçmişte ‘Ermeni soykırımı’nın tanınmasına yönelik girişimlere izin verdiği, ancak bunu, Türkiye ilişkilere zarar gelmemesi için resmi olarak ifade etmediği de AlMasdarNews’un haberinde işaret ediliyor.

Öte yandan Ermeni Haber Ajansı web sitesi de Ermenistan’daki Suriye Büyükelçisi Mohammed Hac İbrahim’in ‘soykırımın tanınması’ ile ilgili ‘Ermeni soykırımındaki aynı suçun şimdi de teröristler eliyle Suriye halkına karşı işlendiğine’ ilişkin sözlerine yer verdi. Ermeni Haber’e göre Hac İbrahim, şöyle dedi: “Suriye’nin tanıması önemliydi, şimdiye kadar Arap ülkelerinden sadece Lübnan Ermeni soykırımını tanıdı.”

Dışişleri açıklaması: Zalim rejimin çarpık zihniyeti

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Suriye Parlamentosu’nun kararını kınama mesajında şu ifadelere yer verdi: “Suriye Rejimi Parlamentosu’nda bugün alınan 1915 olaylarını sözde soykırım olarak tanıma kararı başlıbaşına bir ibret vesikasıdır. Kendi halkına yıllardır çoluk çocuk demeden her türlü katliamı uygulayan, milyonlarca kişiyi yerinden eden ve kimyasal silah kullanmadaki mahareti iyi bilinen bir rejimin ikiyüzlülüğünün fotoğrafıdır. Bu rejimin neden olduğu insani dram hala devam etmekte, tarihin en vahim felaketlerinden biri sınırımızda yaşanmaktadır. Bu mesnetsiz iddiaların uluslararası meşruiyetini kaybetmiş zalim bir rejim tarafından öne sürülmesi ise, iddiaların arkasında yatan çarpık zihniyetin açık bir göstergesidir.” 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Rusya Suriye’de final yapıyor
...
  
Ümit Aktaş: AK Parti’nin Suriye ile imtihanı
...
  
Suriye Parlamentosu, ‘Ermeni, Asuri ve Süryani soykırımı’nı tanıdı
...
  
Suriye ordusunun İdlib’deki topçu ateşinde beş asker hayatını kaybetti
...
  
Suriye ordusu kritik otoyolun İdlib bölümünü ele geçirdi
...
  
Suriye ordusu, stratejik kasabaya girdi; Türk topçusu Suriye güçlerine ateş açtı
...
  
Suriye: Kürt güçlerle diyalog durduruldu
...
  
Esad: Türkiye Suriye'den çekip gitmeli
...
  
ABD: Suriyeli Kürtlere hiçbir zaman özerklik vaat etmedik
...
  
Londra'da dörtlü Suriye zirvesi kısa sürdü
...
  
Avrupa Parlamentosu, kadına şiddete karşı ‘İstanbul Sözleşmesi’ni kabul etti
...
  
Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinde 'Rojava' krizi çıktı
...
  
Çavuşoğlu’dan Suriye’nin kuzeyine harekât sinyali: ‘Yine gereğini yapacağız’
...
  
Rusya: Suriye’de Türkiye yanlısı militanlar Amerikan askerlerine ateş açtı
...
  
Akdoğan Özkan: El Kaide’nin Suriye serüveni ve Bağdadi’nin ölümü
...
  
Fuat Keyman: ‘Pax Russica’: Çatışma-sonrası döneme geçerken Suriye denklem
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive