Dengir Mir Mehmet Fırat: Allah akıl versin!

13.5.2018 - Bu Yazı 360 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Dengir Mir Mehmet Fırat: Allah akıl versin!

 Türkiye’de 24 Haziran seçimleri yaklaşırken geçmiş dönemlerde siyasete özgül ağırlığını korumuş isimlerden değerlendirme ve tahmin almayı sürdürüyoruz.

Bu doğrultuda bir dönem AK Parti’nin önde gelen isimlerinden olup, 5 Haziran 2015 seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Mersin milletvekili seçilen Dengir Mir Mehmet Fırat’a aday olup olmayacağını sormuşken birkaç soru daha sorduk.

K24’ün soruları ve Dengir Mir Mehmet Fırat’ın yanıtları şöyle:

Dengir Bey, 24 Haziran seçimleri için aday mısınız?

Hayır, aday değilim. Rahatsızım. Sağlığım nedeniyle aday değilim.

Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim

Siz AK Parti’nin kurucularındansınız, uzun bir dönem bu partinin sözcülüğünü yaptınız. AK Parti – MHP İttifakını nasıl yorumluyorsunuz? Erdoğan’ın 24 Haziran’da tekrar cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda bu ittifak devam eder mi? Bazı AK Partililer bu birlikteliğin kendilerine büyük ölçüde zarar verdiğini düşünüyor.

Valla hiç zannetmiyorum. Bana göre aynı kökten geldikleri için de böyle bir olasılık görmüyorum. Tayyip Bey, Rabia işareti yaparken eli kurt işaretine gitti. Bu demek oluyor ki, kökte bir kurtla ilişiği var ki öyle oldu diye düşünüyorum. Onun için bu ittifak çatırdamaz yani, niye çatırdasın?

Ama bir yandan da AK Parti’nin Kürt seçmeni kopuyor. Kurt işareti gibi durumlar Kürt seçmenin tepkisini çekiyor. Bu durum değerlendirilmez mi?

Kürt seçmen umurunda değil. Yani bana göre Kürtler umurunda değil. Yani eskiden PKK’ye “dinsiz, imansız, domuz yiyorlar” gibi şeyler diyorlardı ama son olarak Güney Kürdistan’daki referandumdan sonra özellikle Sayın Mesud Barzani hakkında kullandığı ifadeleri gözönünde bulundurunca şu ortaya çıktı; mesele solda veya sağda olmak değil, mesele Kürt olmak. Böyle bir durum var.

Peki, seçimlerde nasıl bir tablonun ortaya çıkacağını öngörüyorsunuz, hem cumhurbaşkanlığı hem de parlamento seçimlerinde?

Bilemiyorum, tahmin etmek güç. Yani Diyarbakır’a bakıyorsunuz AK Parti’den 100 küsur kişi milletvekili olmak için aday adaylığı müracaatında bulunmuş. Veya Kürtlerin çoğunlukta olduğu diğer illerde böyle bir tabloyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Yani hayret etmemek elde değil.

Sizce HDP barajı aşar mı?

Bütün hesaplar şunun üzerine kurulmuş; HDP barajı geçmeyecek, dolayısıyla 12’inci sırada da olsa, 50 oyla da olsa milletvekili seçilecek diye düşünen tipler doldurmuş aday adaylığı listelerini. Allah akıl ve insaf versin demekten başka çare yok.

DENGİR MİR MEHMET FIRAT KİMDİR?

1943 Adıyaman, Kâhta doğumlu. Avukat, çiftçi, ihracatçı ve siyasetçi. 21, 22, 23 ve 25’inci dönemlerde milletvekili olan Fırat, AK Parti’nin eski genel başkan yardımcısı ve kurucularından.

Haziran 2015 seçimlerinde HDP Mersin milletvekili seçildi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Fırat, Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu üyesi. Fırat, evli ve iki çocuk babası.

Dedesi Hacı Bedir Fırat Ağa, Kavi aşiretinin önde gelen isimlerinden olup I. ve II. dönem Malatya, III. dönem Kars milletvekilliği yapmıştı. Amcası Hüseyin Fehmi Fırat üç dönem milletvekilliği ve Demokrat Parti Genel İdare Kurulu üyeliği görevlerinde bulundur.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Kılıçdaroğlu: Kriz miriz yok diyorlar, sarayda kriz yok vatandaşın mutfağında yangın var
...
  
Demirtaş barış için yazdı
...
  
Yüzlerce mülki idare amirinin yeri değişti
...
  
Özgürlüğe kaçan 'Ferdinand' İzmir'de!
...
  
Demirören Grubu'na 264 milyon 76 bin 800 lira avantaj sağlandı.
...
  
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yaklaşık iki yıldır Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın partiye yönelik eleştirilerine yanıt verdi.
...
  
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, yeni sistemi anlattı: Yürütme sadeleşti, küçüldü etkisi büyüdü
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, yeni sistemi Hürriyet'e anlattı: Yürütme sadeleşti, küçüldü ...
  
Mehmet Altan: Siyaset her şeyi belirlemeye başladığı anda, o toplum çöker
...
  
Mehmet Altan 1,5 yıl sonra tahliye edildi
...
  
Mehmet Altan için tahliye kararı
...
  
İlkesi 'tarafsız' yayıncılık: Erdoğan'a 67 saat ayıran TRT'de Demirtaş'a saniyelik bile yer verilmedi!
CHP'nin 2 RTÜK üyesi, cumhurbaşkanı adaylarına yayınlarında eşit sürede yer vermediği gerekçesiyle T...
  
Demirtaş yargılaması: Feme cinayetleri çağındayız!
...
  
Dengir Mir Mehmet Fırat: Allah akıl versin!
...
  
MehmetAcet: Abdullah Gül kimin adayı olacak?
...
  
Mehmet Ali Alçınkaya tutuklandı
9 Şubat Cuma günü bir gurup HDP üyesi ile birlikte Kocaeli Cumhuriyet savcılığı talimatı ile gözalt...
  
Mehmet Alçınkaya Gözaltında
...