Hazinede ‘tek hesap’ dönemi

10.8.2018 - Bu Yazı 411 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Hazinede ‘tek hesap’ dönemi

Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleriyle bazıfonlar ve bunların döner sermayelerinin mali kaynakları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yönetilen Tek Hazine Kurumlar Hesabı kapsamına alınacak.

Kamu idarelerinin ve döner sermayelerin mali kaynakları tek hesapta toplanıyor. Tek Hazine Kurumlar Hesabı Kapsamına Alınacak Kamu İdareleri ve Hesapların Belirlenmesi Hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karar, İşsizlik Sigortası Fonu hariç kamu idarelerinin mali kaynaklarının, bütçenin gelir ve gider hesaplarıyla ilişkilendirilmeden, karşılığı Hazineden alacak kaydedilmek üzere toplandığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yönetilen “Tek Hazine Kurumlar Hesabı” kapsamına alınacak kamu idareleriyle hesapların belirlenmesi amacıyla yayımlandı.  Uygulama kapsamında, kamu bankaları, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ ve Türkiye Varlık Fonu ile bunların finansman temini amacıyla kuracakları fon ve şirketler, mazbut vakıflar, özel kanunla kurulmuş kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşlarıyla kefalet ve yardımlaşma sandıkları yer almayacak.  Karar, genel bütçe kapsamındaki idareler, özel bütçeli idareler, sosyal güvenlik kurumları, özel kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşlarla döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, kamu iktisadi teşebbüsleri, bu kurumların bağlı ortaklıklarını, müessese, işletme ve birlikleri kapsıyor.  Kararda, Tek Hazine Kurumlar Hesabı kapsamında değerlendirilecek mali kaynaklar da yer aldı.  Buna göre, genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin “Genel Bütçe Kapsamındaki Kamu İdarelerinin Ödeme ve Tahsilat İşlemlerinin Elektronik Ortamda Gerçekleştirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” kapsamında açılmış hesapları dışında kalan hesaplarda tutulan mali kaynakları, özel bütçeli idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları, İşsizlik Sigortası Fonu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu haricindeki fonlar ve bunların döner sermayelerinin kendi bütçeleri veya tasarrufları altında bulunan her türlü mali kaynakları tek hazine kurumlar hesabı kapsamında değerlendirilecek.  Kaynakları Tek Hazine Kurumlar Hesabı kapsamına alınan kamu idareleri, bakanlıkça belirlenen takvime uyacak şekilde mevcut hesaplarını kapatma ve Tek Hazine Kurumlar Hesabı ile ilişkili yeni hesap açma işlemlerini yine bakanlık tarafından belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde tamamlayacak.

TOPLANAN KAYNAKLAR NEMALANDIRILACAK

Tek Hazine Kurumlar Hesabı kapsamına alınan ilgili kamu kurumlarının kaynakları Merkez Bankası ve diğer kamu bankalarında nemalandırılacak ve elde edilen tutar genel bütçeye gelir kaydedilecek. Kamu idarelerinin uygulama kapsamındaki tüm hesaplarına ilişkin anlık hareket ve bakiye bilgilerinin görüntülenmesi sağlanacak. Kamu idareleri, nakit talep ve tahsilat tahminlerini her ay, izleyen ayı kapsayacak şekilde en geç ayın son iş gününden iki iş günü öncesine kadar Tek Hazine Kurumlar Hesabı Bilgi Sistemi üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirecek. Uygulamaya geçişle birlikte kapsama alınan kamu idarelerinin mevcut hesapları kapatılarak, düzenlemeye uygun yeni hesaplar açılacak.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
MHP'nin ittifak kapsamında “tek başına aday” çıkarabildiği yerlerin oranı yüzde 7’de kaldı
...
  
Hazinede ‘tek hesap’ dönemi
...
  
Çandar: Kürtlerin, 1975’teki felaketi yaşama tehlikesi mevcut
Cengiz Çandar referandum sonrası Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde yaşananları, "Kürtler korkarım 1975...
  
...
  
‘IŞİD, Ezidi kadın ve çocukları Antep’teki büro üzerinden mi satıyor?’
HDP Diyarbakır Milletvekili Felaknas Uca, Alman NDR ve SWR kanallarının gündeme getirdiği, IŞİD’in ...
  
“Tek meşru rektör Raşit Tükel’dir”
Demokratik Üniversite Girişimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Üniversitesi’nde seçimi kazanan R...
  
Economist: Erdoğan’ın “tek adam diktatörlüğünü” HDP engelleyebilir
Economist dergisi yeni sayısında, HDP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘tek adam diktatörlüğünü’ engell...
  
...
  
...


EN ÇOK OKUNANLAR
Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net