Washington Post: Erdoğan ekonomik savaşı kaybetti

10.8.2018 - Bu Yazı 272 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Washington Post: Erdoğan ekonomik savaşı kaybetti

 Washington ilişkilerini ve Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeleri yorumlayan Washington Post yazarı Matt O’Brien Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomik savaşı kaybettiğini savundu.

 Washington ilişkilerini ve Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeleri yorumlayan Washington Post yazarı Matt O’Brien Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomik savaşı kaybettiğini savundu.

Matt O'Brien'ın Çarşamba günü yayımlanan, "Türkiye'nin tüm gerçekliğe karşı 'ekonomik savaşı” başlıklı yazıda Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybından bahsedilerek, Türkiye'nin şu anki politikasının "dünyanın geri kalanını, kendisine 'ekonomik savaş' sürdürmekle suçlamak" olduğu ifade ediliyor.

O'Brien'a göre Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun politikası ile Erdoğan'ın politikası benzer. Her iki lider de yaşanan ülke sorunları için dünyanın geri kalanını suçluyor. Washington Post yazarı, Maduro ve Erdoğan’ın, merkez bankaları üzerinde baskı uyguladıklarını söylüyor.

Erdoğan'ın faiz oranlarını düşük tutmasıyla, enflasyon oranının yüzde 15,9 seviyesine çıktığını belirten O'Brien, ekonomik sıkıntıların tam bir kriz geçirene kadar durmayacağını savunuyor. Türk bankalarının ve şirketlerinin dolar üzerinden çok fazla borçlandığı, bankaların ve şirketlerin, TL'deki hızlı değer kaybıyla borçlarını ödemekte zorlanacağı görüşü dile getiriliyor. Yazıya göre TL'deki değer kaybı ABD'nin yaptırım kararıyla hızlandı.

Erdoğan'ın politikalarının, Türkiye ekonomisi üzerinden olumsuz bir etki oluşturduğunu ifade eden O'Brien, Türkiye'ye yatırım yapmanın artık cazip olmadığını belirtti. TL'deki değer kaybının İran, Venezuela ve Arjantin paralarının değer kaybından daha hızlı olduğu ve birçok kişinin ellerindeki TL'yi bozdurduğunu belirtiyor.

O'Brien, Türkiye'nin faiz oranlarını artırması durumunda enflasyon ve cari açık oranlarının düşeceği görüşünde. Erdoğan'In faize karşı tutumuna dikkat çeken O'Brien, Erdoğan'ın "faiz lobisine" karşı "şeytanın annesi ve babası" olarak yaklaştığını, Merkez Bankası'nın bağımsız bir şekilde hareket edemediğini bu sebeple ekonomik sıkıntıların yaşanmaya devam ettiğini yazdı.

Erdoğan'ın, Merkez Bankası'nın bağımsız kararlar almasına izin vermediği ifade edilerek, Erdoğan'ın yanlış teorileri sonucunda Türk ekonomisinin bu noktaya geldiğini ileri sürülüyor.

O'Brien, "Merkez Bankası'nın bağımsız olması, faiz artırımının yapılması" gibi somut çözümler varken, Erdoğan'ın vatandaşlardan dolar bozdurulması talebinde bulunduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin, stoklarının, tahvillerinin ve para değerinin son birkaç yıldır oldukça zor durumda olduğunu savunuyor.

Washington Post yazarı, Erdoğan'ın tüm gerçekliğe karşı "ekonomik savaşı" kaybettiğini belirtiyor.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Fuat Keyman: Türkiye-ABD ilişkilerinde kriz Washington’da ne konuşuluyor?
...
  
İmamoğlu'ndan "Erdoğan görevi verir mi?" sorusuna yanıt
...
  
Erdoğan:Terörist diyecek kadar enayi değilim
...
  
Erdoğan'dan Ankara çıkışı: Anketlere güvenmiyorum
...
  
İmamoğlu: Erdoğan'ın meşruiyetini asla tartışmaya açmayız
...
  
Erdoğan: Amacımız esnafa rakip olmak değil
...
  
Erdoğan, eski AKP'li vekili Anayasa Mahkemesi'ne atadı
...
  
Erdoğan'ın 'Adana mutabakatı' açıklaması, Şam'la doğrudan diplomatik temasın kapısını mı araladı?
...
  
Karamollaoğlu: Gül ve Erdoğan'ın eski yol arkadaşları korkuyorlar
...
  
Erdoğan, Hatipoğlu'nu rektörlüğe atadı
...
  
Adnan Oktar'dan Erdoğan'a mektup
...
  
Erdoğan uyardı: Rekabeti seçim sürecine yansıtmayın
...
  
MHP'nin başkan adayı 'Erdoğan'a hakaret'ten tutuklandı
...
  
Erdoğan, İzmir adaylarını açıkladı
...
  
Erdoğan: Cumhur İttifakı'nda kimse kalkıp çizdiğimiz çizginin dışına çıkamaz, tüm teşkilatlarımız buna uymalıdır
...
  
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Tayyip Erdoğan'ın ayağına topu vereceksiniz, 4,5 yıl boyunca sahada bir CHP'ye gol atacak bir PKK'ya
...


EN ÇOK OKUNANLAR
Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net