İbrahim Karagül

Yeni ŞafakBookmark and Share

‘Süper ABD’den örgüt devletine.. Tarihi savrulma, büyük çöküş..


10.1.2017 - Bu Yazı 247 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 ABD yönetiminin terör örgütlerine destek vermesi hatta onları yönetmesi artık tartışma olmaktan bile çıkmış bir gerçektir. Sovyetler'in çöküşünden hemen sonra küresel ölçekte terörle mücadelebaşlatan, 21. yüzyılı terörle mücadele çağı ilan eden ABD, yirmi beş yıl sonra dünyanın en büyük terör finansörü, baş destekçisi olarak tarihe geçmiştir.


Artık birçok ülkeyi terör saldırılarıyla dize getirmek isteyen, kendi müttefiklerini bile terör örgütlerine hedef gösteren, Türkiye gibi bir NATO ülkesini PKK ve FETÖ gibi örgütler üzerinden iç savaşa sokmaya ve parçalamaya çalışan bir Amerika vardır.

ABD, tarihinin en büyük çözülmesi

Süper devletten, 21. yüzyılın dünyasını şekillendirecek güçten bir terör devleti çıkmıştır. Geriye terör örgütlerinin kuyruğuna takılan bir devlet kalmıştır. Artık ABD bir devlet gibi değil, örgüt gibi düşünmektedir. Devlet aklının yerine örgüt aklı geçmiştir. Özellikle Barack Obama dönemi bu savruluşun hatta zihinsel çöküşün zirvesi olmuştur. Bu, ABD tarihinin en büyük çözülmesidir.

Neoconların Yeni Amerikan Yüzyılı planlarını devlet olarak uygulamayı başaramayan ABD şimdi bu hedeflerine terör örgütleri üzerinden, terör saldırıları üzerinden ulaşmaya çalışmaktadır. Türkiye gibi birçok ülke, ABD'nin terör fırtınası ile istikrarsızlaştırılmak istenmekte, bu yöntemlerle boyun eğdirilmeye çalışılmaktadır. Devlet olarak 21. yüzyılı dizayn edemeyenlerin örgütler üzerinden bunu başarmaları asla mümkün olmayacaktır.

Üç gerçek: Hiçbir zaman dünya lideri olamayacak

Özellikle Irak işgali sonrası başlayan sorgulamada ABD'nin yeni küresel düzen oluşturma yolundaki bütün yetersizlikleri, zaafları ortaya çıkmıştır. Bunlar; dünyaya liderlik edecek ahlaki olgunluğa sahip olmadığı, ekonomik gücünün dünyayı yönetecek kadar güçlü olmadığı ve dünyayı kontrol altında tutacak ölçüde bir askeri gücünün olmadığı şeklindedir.

Bu üç gerçek, ABD'nin küresel kredisini bitirmiş, onu liderlik koltuğundan düşürmüştür. İşte tam bu dönemde özellikle Asya ülkeleri yükselişe geçmiş, bu yükselişle birlikte ABD otoritesine meydan okumuş, dünyayı da bu meydan okumaya davet etmiştir.

DünyaYı yönetemedi, şimdi dünyadan intikam alıyor..

Obama yönetiminde ise bu üç gerçeğe çok daha vahim örnekler eklenmiş, Washington yönetimi dünyaya terör ihraç etmeyebaşlamıştır. Dünyayı yönetmeyi beceremeyen ABD, bu eksiklerini giderme yerine dünyadan intikam almaya başlamış, dünya ile savaşa tutuşmuştur.

ABD devlet aklının, derin strateji gibi pazarlanan ama aslında büyük bir zaaf görüntüsü veren terör ve örgüt kategorisine gerilemesi, dünyaya sanıldığı kadar zarar veremeyecek, bu korku ile dünyayı kontrol altına almak mümkün olmayacak. Tam tersine bu korku politikası, bu kanlı siyaset ABD'nin kendisine zarar verecek, çok az kalan itibarı tamamen ortadan kalkacak, ABD dünya için en büyük tehdit haline gelecek.

ABD'nin büyüsünü İslam'la savaş bozdu

Sovyet tehdidinden sonra İslam'ı Batı için en büyük tehdit ilan eden, bunu da “küresel terör tehdidi” diye pazarlayan ve yeryüzünün her yerinde terörizmle mücadele cinayetlerine başlayan ABD'nin kendisi dünya için tehdit haline gelmiştir. Üstelik bu tehdit olma hali de “terör” üzerinden olmuş, kendisi terörle suçlanır olmuştur!

Geçmişte birçok ülke örtülü terör operasyonlarından sorumlu tutuldu. ABD'ye bu yönde suçlamaların çoğu ise ideolojik temelliydi. Oysa bugün durum tam tersidir, mesele gizlenemeyecek hale gelmiştir.

Dünyanın yaşadığı en ciddi eksen kayması

Küresel meşruiyeti sağlayan ülkeler yer değiştiriyor. Devlet aklı ile hareket eden, uluslararası meşru kanalları besleyen ülkeler hızla savrulurken, bu ülkelerin suçladığı devletler meşruiyet alanına geçiyor. Bu; dünyanın yaşadığı en ciddi eksen kaymasıdır, kırılmadır.

Uluslararası sistem dediğimiz yapı dağılmıştır. Yeni bir yapı kurulamamış, güç haritası yerine oturmamıştır. Bir belirsizlik dönemi dünyayı rehin almıştır. Bu dönemde bazı ülkelerin hızla öne çıkması muhtemeldir. Türkiye de bunlardan biridir.

Bazı ülkelerin ise hırçınlıklarıyla, saldırganlıklarıyla, dünyanın geri kalanına yönelttikleri tehditlerle öne çıktığı bir gerçektir. Dünya büyük fırtınalara, kaoslara sürüklenecek ya da ABD ve yakın müttefikleri derhal bu uygulamalara son verip kendilerini meşru alana çekecektir.

Türkiye dünya için umuttur..

Türkiye çok uzun yıllar terörle mücadele etmiş, bunun bir çoğunu başka bölgelerde ABD ile yürütmüştür. Ama şimdi Türkiye bizzat müttefikleri tarafından kalbinden vurulmakta, müttefiklerinin destek verdiği örgütlerin saldırısına uğramaktadır. İş artık, Türkiye'ye ayar vermenin çok ötesine geçmiş, ülkemiz bizzat müttefik saldırılarına maruz kalır olmuştur.

Saldırılar, ülkemizi durdurma, belli bir eksene hapsetme hatta parçalama planları şeklinde öne çıkmaktadır. Suriye ve Irak'ın kuzeyinden kuşatma harekatı bir imha planı haline gelmiştir.

Bu halde bile Ankara'nın meşruiyeti, devlet aklını, uluslararası sorumluluğu öne çıkarması, yoğun saldırılara rağmen olgunluğunu kaybetmemesi dünya ve gelecek için umuttur. Türkiye bu anlamda geleceğin küresel sistem inşasına yönelik en ciddi sınavı olgunlukla vermektedir.

Türkiye'yi böyle durduramazsınız, o dönemler geçti

ABD ve müttefiklerine şu gerçekleri hatırlatmak isteriz: Türkiye artık örgütlerle dizayn edeceğiniz, terörle korkutacağınız, birkaç kamuoyu çalışmasıyla hizaya sokacağınız, yıllardır beslediğiniz nüfuz çevreleriyle etkileyebileceğiniz bir ülke değil.

Türkiye, PKK/PYD ve FETÖ üzerinden ele geçireceğiniz, parçalayabileceğiniz bir ülke de değildir. Soğuk Savaş'ın üzerinden 25 yıl geçti ve siz hala o dar çevrelerle yöneteceğiniz bir Türkiye var sanıyorsunuz. Ayrıca dünya ABD'nin beklediği bir dünya değil, olmadı, olmayacak.

ABD karşıtlığı değil, bırakın bu söylemi..

Hal böyle iken bütün bunları eski tür “Amerikan karşıtlığı” şeklinde tanımlamaların da bir anlamı kalmamıştır. Olayın ABD karşıtlığı ile alakası yoktur, siz de bunu bu şekilde pazarlayamazsınız. Bu söylemle var olan tepkiyi boğamaz, mahkum edemezsiniz. Türkiye'nin kitlesel tepkisi rasyonel bir tepkidir, ABD'nin devlet olarak terör örgütleri safına geçmesine duyulan şaşkınlığa, hayal kırıklığına tepkidir.

Bu ABD yönetimlerine aslında bir uyarıdır, gerçeğe çağrıdır. Söz konusu uyarı, sadece Türkiye'den yükselmiyor. Dünyanın ezici çoğunluğunun verdiği bir mesajdır ve ABD'nin hayrına bir uyarıdır. Çünkü çok yakında küresel ölçekte bir uyarı dalgası ABD kapılarını dayanacaktır.

Tarih Atlantik dışına kaymıştır

Obama, teröre verdiği destekle, o romantik hayalleriyle, dünyayı ve bizim bölgemizi felakete sürüklemesiyle anılacaktır. Ve ABD, dünyanın bu uyarılarını ciddiyle almazsa, ABD olmaktan çıkıp, dünya için tek tehdit haline gelecektir. Bugün ABD terörü ve sistem dışılığı, Türkiye ise meşruiyeti ve uluslararası sorumluluğu, siyasi olgunluğu temsil etmektedir.

ABD kanla anılacaktır, cinayetlerle anılacaktır, sivil kıyımlarla anılacaktır, örgüt devleti olarak anılacaktır. Türkiye ise dünyaya doğru mesaj vermekle, doğru yerde durmakla, doğru tercihler yapmakla anılacaktır. Tarih Atlantik'in dışına çıkmıştır, artık o tarih Atlantik çevrelerinde değil, dünyanın başka bölgelerinde yapılacaktır.

Türkiye'yi terörle durdurmak mı?

Avucunuzu yalamak zorunda kalacaksınız…

Facebook Yorumları

reklam
28.4.2017
‘Haydut dünya düzeni’ ve en acil mesele: O duvar yıkılmalı!
25.4.2017
Erdoğan, dünyanın beş merkez gücü ile masada ne konuşacak?
21.4.2017
Yeni dış müdahale alanı: Yakında ‘İslamcı faşistler’ bile diyecekler!
19.4.2017
Artık Türkiye’nin büyük oynama vakti gelmiştir…
17.4.2017
Bu büyük bir zaferdir, kimse gölge etmesin!
14.4.2017
16 Nisan’da hesapları bozulacak: Zafer içeride, hezimet dışarıda hissedilecek
11.4.2017
Haçlı Savaşları kadar önemli: Suriye dünya savaşına dönüştü
8.4.2017
Temkinli olmak…
6.4.2017
“Türkiye etkisi”, dünyayı değiştirecek, korkuları bu!
4.4.2017
Rubin, CHP’li Bozkurt ve FETÖ: Sizi yerin dibine batırır bu millet
1.4.2017
Humeyni gibi gelecekti: Artık bir dış tehdit, işgal gücü oldu
31.3.2017
O fotoğrafı onların suratlarına çarpın! Biz kolay pes etmeyiz
27.3.2017
Neden Haçlı saldırısı? Anadolu, bu son kale oyun bozacak, biliyorlar!
24.3.2017
Ne o? Avrupa bize savaş mı açacak?
21.3.2017
Bu ne küstahlık, neyin şantajı? Cevabı 16 Nisan’da alacaksınız!
17.3.2017
Neredesiniz siz? Neden meydanlarda yoksunuz? Bu nasıl bir suskunluk?
15.3.2017
Evet, içişlerinize karışacağız… Korkularınla yüzleş Avrupa!..
13.3.2017
16 Nisan’a kadar herkes tetikte olsun!
9.3.2017
16 Nisan Cephesi: Bir hazırlık mı var? Gerekirse Şam’la masaya oturulur..
6.3.2017
Korkmayın, Viyana’yı yeniden kuşatma gibi bir hesabımız yok!
3.3.2017
Almanya’nın korkusu ne? Referandum öncesi yeni operasyon ne?
1.3.2017
Aydın Doğan, son kurşunu atmak için fırsat kolluyor..
27.2.2017
Kim rahatsız? Karargah mı, Aydın Doğan mı, yoksa millet mi?
25.2.2017
El Bab büyük zafer! Peki bu ne sessizlik? Sizi kim susturdu?
23.2.2017
O “Koridor” hâlâ Türkiye için bir numaralı tehdit!..
21.2.2017
Erdoğan’a suikast davası, 15 Temmuz’u hatırlamak..
16.2.2017
Erdoğan’ın sözlerine kızmış: İran önce bunlara cevap versin!
13.2.2017
Cumhurbaşkanı’nın ziyaretleri ve Körfez’i sarsan İran tehdidi
10.2.2017
Rakka operasyonu bir tuzak mı? CIA Başkanı Pompeo niye geldi?
8.2.2017
O füzeler Mekke’ye düşmeden…
6.2.2017
Trump iyi mi, kötü mü?
27.1.2017
‘Güvenli Bölge’ mi ‘Terör Koridoru’ mu? Hele şu referandum bir geçsin…
25.1.2017
Ve Türkiye sahne alır, kavga burada başlar..
23.1.2017
Referandum, Türkiye mucizesi ve ABD’nin Turuncu Devrim’i..
20.1.2017
Savunmadan taarruza: Yüz yıllık bağımsızlık mücadelesi ve zafer..
17.1.2017
Türkiye’ye yaptıkları bütün kötülükler başlarına geliyor!
14.1.2017
ABD’nin Gorbaçov’u, ABD’nin Perestroykası ve ABD’nin iç savaşı
10.1.2017
‘Süper ABD’den örgüt devletine.. Tarihi savrulma, büyük çöküş..
6.1.2017
Ne yaparsanız yapın; bu milleti teslim alamaz, bu bileği bükemezsiniz
3.1.2017
İkinci dalga terör: En kötü senaryoya hazırlanmak!
31.12.2016
Ateşkes: İş Suriye olmaktan çıktı, Türkiye saldırı altında!
27.12.2016
Korku yok, umut var: Hiç kimse Türkiye’ye geri adım attıramaz..
23.12.2016
Vatan eksenli saflaşma çağrısı: Biz bu mücadeleyi kazanacağız!
21.12.2016
Terör, suikast ve o vahim plan: Suriye savaşı derhal bitirilmeli!
19.12.2016
Avucunuzu yalarsınız, bu hesap Anadolu’da bozulur!
14.12.2016
Halep’in intikamı, Doğu’nun Haçlısı Anavatan’ı korumak..
12.12.2016
ABD ve Avrupa, artık terörden elinizi çekin!
9.12.2016
Zebaniler dünyaya dağılmadan cepheyi güçlendirmek..
7.12.2016
Her saldırı Türkiye'nin gücünü arttırdı, onlar ise çöküşe sürükleniyor
5.12.2016
‘15 Temmuz’, Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlangıcı olacaktı
3.12.2016
Türkiye’yi durdurmak artık mümkün değildir
30.11.2016
Halep’in intikamı çok acı olacaktır..
28.11.2016
AB bizim için artık bir Can Dündar kadardır..
25.11.2016
Avrupa açık düşmanlığı seçti, peki şimdi biz ne yapacağız!
23.11.2016
Erdoğan kimi uyarıyor, bize ne diyor, nelere hazırlıyor?
21.11.2016
Türkiye “Olağanüstülükler Çağı”na nasıl hazırlanacak?
15.11.2016
“Olağanüstülükler çağı” başladı. Bu tehdit ABD ve AB’yi vuracak..
10.11.2016
Herkes şokta: Trump ABD’yi bölüp, dünyayı felakete mi sürükleyecek?
9.11.2016
O talimati size kim verdi? CHP Türkiye ekseninden çıkarılacak
7.11.2016
ABD Suriye ve Irak’ta Türkiye ile savaşıyor..
15.9.2016
Cerablus’tan Çukurca’ya: PKK/PYD ile savaş işgalcilerle savaştır
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.