AK Parti eski il başkanı: Nereden geldiğini bilmediğimiz kararlar geliyordu

7.09.2019 - Bu Yazı 325 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

AK Parti eski il başkanı: Nereden geldiğini bilmediğimiz kararlar geliyordu

 Parti kurma hazırlığında olan eski Başbakan  ile birlikte partiden ihracı talep edilen isimler arasında yer alan  eski Ankara il başkanı Nedim Yamalı, Davutoğlu’nun parti başkanlığından uzaklaştırılmasının ardından parti içindeki sorunların baş gösterdiğini söyledi. TV5’te Düşünme Vakti’nde gazeteci Suat Toktaş’a konuşan Yamalı ayrıca cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesiyle beraber” Bazı kararlar geliyordu biz ildeyken, yani nereden geldiğini bilmiyoruz, partinin yetkili kurullarının bunlardan haberi yok, bir yerlerde karar alınıyor geliniyor” diye konuştu.

“KIRILMA DAVUTOĞLU’NUN GÖREVİ BIRAKMAYA ZORLANMASIYLA BAŞLADI”

Partideki kırılmanın başkanlık sisteminden biraz daha önce başladığını ifade eden Yamalı, “Ben o zaman, 2014’te, il başkanlığına yeni gelmiştim. Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildi, 2015 seçimleri atlatıldı, kırılma noktaları sayın Davutoğlu’nun görevi bırakmaya zorlanmasıyla esasında başlayan problemler.. AK Parti içinde 2016’nın ortasında git gide başlayan içine kapanma ve iç mücadelenin çok arttığı bir dönem başladı” dedi.

“15 YEMMUZ MİLLİ MESELEYDİ”

15 Temmuz Darbe Girişimi ile parti içindeki meselelerin örtüldüğünü ifade eden Yamalı, “Bir milli meseleydi tabii, herkes bu tür sorunları bıraktı,bu büyük milli mesele etrafında kilitlendi, fakat cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine 2017’den sonra geçtikten sonra da gereken reformlar yapılamadı” dedi.

“GÜÇ BIRAKILMAK İSTENMİYOR“

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bu şekilde sürdürülmesinin Türkiye için çok büyük bir risk olduğunu belirten Yamalı, “Bu reformlar sanki yapılmak istenmiyor gibi bir görüntü oluştu maalesef. Hem AK Parti içinde hem de uygulamalarda sanki bu büyük güçten hoşlanıldı ve bu büyük güç bırakılmak istenmiyor gibi bir görüntü oluştu maalesef. Halbuki şu andaki cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi acilen demokratikleştirilmeliydi. Cumhurbaşkanının yetkieri meclise ve diğer kurumlara verilmeliydi, parti biraz daha özgür ve bağımsız devam edebilmeliydi” dedi.

“KARARLAR BİR YERLERDE ALINIYOR”

İl başkanlığı yönetimi sırasında bir yerlerden bazı kararlar geldiğini söyleyen Yamalı, “Bazı kararlar geliyordu. Nereden geldiğini bilmiyoruz, partinin yetkili kurullarının bunlardan haberi yok, bir yerlerde karar alınıyor geliniyor. Bunları çok eleştirdik zamanında. İşte bu yozlaşmalar, ‘durağanlaşmalar’  dediğimiz olaylar, son yıllarda özellikle cumhurbaşkanlığı sistemine geçtikten sonra yeni sistemin kurulamaması  ve bu yeni sistemin siyasete ve Ak Parti’ye yansımasıyla ortaya çıkan bu problemlerden dolayı oldu. Bunlar olabilir, bir sistem değişikliği kolay değil fakat problem bu sistem değişikliğinin demokratikleştirilmesi konusunda bir çaba gösterilmemesi sonucunda gerçekleşti” dedi.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Hulusi Akar: ABD, Patriot gönderebilir
...
  
İdlib, Türkiye ekonomisinde neye mal olacak?
...
  
Son dakika...Yeniden gözaltına alınan Osman Kavala tutuklandı
...
  
Gezi davası hakimleri için inceleme başlatıldı
...
  
Burhan Akinci: Osman Kavala, Avrasyacılar ile Batıcıların kavgası mı?
...
  
Osman Kavala hakkında gözaltı kararı
...
  
Son dakika… Libya’da ateşkes görüşmeleri askıya alındı
...
  
Gezi Parkı davası | Tüm sanıklar hakkında beraat kararı; Osman Kavala tahliye edilecek
...
  
Ümit Aktaş: AK Parti’nin Suriye ile imtihanı
...
  
Abdullah Gül: Ali Babacan'ın partisini destekliyorum; parlamenter sisteme dönmek şart
...
  
Selvi: AK Parti CHP hakkında, CHP AK Parti hakkında bilgi ve belge topluyor
...
  
Özlem Akarsu Çelik: Giderek yalnızlaşan Erdoğan
...
  
Sözcü yazarı: Varlık Fonu değil bildiğin örtülü ödenek, istersen Mars'ta millet bahçesi aç, soru soran olmayacak
...
  
Erdoğan'dan 'AKP'den kaçış'a mektuplu önlem
...
  
İdlib’e askeri yığınak devam ediyor
...
  
AKP sözcüsü: İdlib’deki gözlem noktalarından çekilme söz konusu değil
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive