AKP'de 'soruşturma' ikilemi

10.01.2020 - Bu Yazı 82 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

AKP'de 'soruşturma' ikilemi

 AKP, Anayasa Mahkemesi’nin iptal etmesi üzerine torba teklife koyduğu, ancak parti içindeki itirazlar nedeniyle geri çektiği ‘güvenlik soruşturması’ düzenlemesinin nasıl yapılacağı konusunda formül arıyor. Partide arşiv taramasının yeterli olduğunu düşünen bazı hukukçu milletvekilleri, ‘güvenlik soruşturması’ düzenlemesinin mağduriyet yaratabileceği konusunda kaygı yaşıyor.

Emine Kaplan'ın Cumhuriyet'te yer aşan haberine göre, TBMM’nin 14 Ocak’ta yeniden çalışmalarına başlamasıyla birlikte gündeme gelecek yasa tekliflerinden birini de daha önce torba tekliften çıkarılan ‘güvenlik soruşturması’yla ilgili düzenleme oluşturuyor. Kamuya ilk alımlarda güvenlik soruşturmasının nasıl yapılacağı, hangi kriterlerin dikkate alınacağı konusunda yapılan toplantılarda iki görüş öne çıktı. Bazı hukukçu milletvekilleri, güvenlik soruşturmasının ‘somut veri’ye dayandırılarak düzenlenmesini savunurken, bazıları da güvenlik soruşturmasına gerek olmadığı, arşiv taramasının yeterli olduğunu düşünüyor. Bu konuda net bir karar verilemezken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılacak görüşmelerin ardından hangisinin tercih edileceğine karar verilecek.

“Somut veri”ye dayanılarak güvenlik soruşturmasını savunan milletvekillerinin önerisi kabul edilirse, ilk defa kamu hizmeti ve görevine atanacaklar hakkında güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması yapılacak. Ancak güvenlik soruşturması yapılırken sadece kamuya atanacak kişinin kendisiyle ilgili araştırma yapılacak, birinci ve ikinci derece yakınlarının terör örgütleriyle iltisaklı olup olmadığı gibi veriler olsa bile bu kişinin atanmasına engel bir durum olarak ortaya konamayacak. Kişinin atanmasına engel somut veriler, ancak gerekçelendirilmesi koşuluyla değerlendirilebilecek. Torba tekliften çıkarılan güvenlik soruşturmasıyla ilgili düzenlemede yer alan ‘anayasaya ve devlete sadakat ve bağlılık’ ifadeleri yeni teklifte yer almayacak. 

‘ARŞİV TARAMASI YETERLİ’

Bazı hukukçu milletvekilleri ise, güvenlik soruşturmasına gerek olmadığını, arşiv taramasının yeterli olduğunu dile getirerek, düzenlemenin bu yönde yapılmasını önerdi. Bu önerinin kabul edilmesi durumunda ise kişiyle ilgili hakkında bir arama, soruşturma, tutuklama kararı olup olmadığı, mahkemelerde hakkında bir hüküm verilip verilmediğine bakılacak. Bazı AKP’liler, “28 Şubat sürecinde bize yapılanları niye şimdi biz başkalarına yapıyoruz? Darbeye teşebbüs edenler, 15 Temmuz’da eline silah alanlar, eylem yapan FETÖ’cüler hak ettikleri cezayı çeksin. Ancak bunların çocukları var, ileride torunları olacak. Bunların devlete aidiyetlerinin sağlanması, topluma kazandırılması lazım. Bu çok büyük bir sorun alanına dönüştü. Çözüm sürecinde ne yapacaktık, dağdan inen eli silahlı teröristleri affedecektik. Bunların çocuklarıyla da barışmamız lazım” görüşü dile getiriliyor.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
AKP'de 'soruşturma' ikilemi
...
  
AYM, güvenlik soruşturması şartı arayan düzenlemeyi iptal etti
...
  
Çanakkale’de beş dakika erken başlayan 10 Kasım törenine soruşturma
...
  
Tanrıkulu hakkında soruşturma başlatıldı
...
  
HDP eş genel başkanları ve 2 vekiline Barış Pınarı Harekâtı soruşturması
...
  
Savcılık, Ali Babacan’a FETÖ soruşturması açılmasına yer olmadığına karar verdi
...
  
Şehit Anaları Derneği Başkanı'na cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma
...
  
YSK karar verdi: Soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürleri 23 Haziran'da da görev yapacak
...
  
Yeni mezun 720 doktor güvenlik soruşturmasına takıldı
...
  
Cenk Yiğiter hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi
...
  
FETÖ soruşturmasında 63 asker tutuklandı
...
  
Cemal Kaşıkçı soruşturmasında yeni görüntüler ortaya çıktı
Cemal Kaşıkçı soruşturmasında yeni görüntüler ortaya çıktı...
  
Kaşıkçı soruşturmasında yeni gelişme: 5 Türkiyeli ifade verdi
...
  
Ekonomik güvenliği tehdit edenlere soruşturma başlatıldı
...
  
Mahkeme, Valiliğin kararını bozdu: '115 hamile çocuk' skandalında kamu görevlilerine soruşturma
İstanbul Bölge İdare Mahkemesi kararınında çocuk istismarına yönelik kuvvetli şüphenin bulunduğu vur...
  
TTB Merkez Konseyi üyelerine 'Afrin' soruşturması
Cumhurbaşkanı Erdoğan TTB'ye ilişkin "Bu terörist sevicilerin bugüne kadar barışa evet dediklerini d...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive