Naci Görür’den deprem uyarısı: İstanbul için zaman kalmadı

11.02.2020 - Bu Yazı 232 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Naci Görür’den deprem uyarısı: İstanbul için zaman kalmadı

 Marmara Bölgesi’nde beklenen büyük İstanbul depremine ilişkin konuşan deprem uzmanı ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, “Artık fazla zamanımız yok. Son dilimlere girdik" uyarısında bulundu.

Manisa Celal Üniversitesi tarafından düzenlenen “Manisa’nın Depremselliği ve Kentsel Dönüşüm” konferansında konuşan Görür, İstanbul için "Alarm vermiş durumdayız” ifadelerini kullandı.

Sputnik'in haberine göre Görür, şunları söyledi:

“Bu son İstanbul'da olan iki deprem de İstanbul'da deprem üretmesi beklenen fay kolu üzerinde oldu. O da bizi endişelendirdi. Dolayısıyla zaman olarak da artık fazla zamanımız yok. Son dilimlere girmişiz demektir. 30 sene içerisinde zaten olma olasılığından söz edilirken 20 senesi geçti. Son 10 sene, belki artı eksisi bir beş sene ileriye gidebilir ama İstanbul'da risk daha da fazla demektir. Bu periyodu düşündüğümüz takdirde alarmda verilmiştir. Bir takım hazırlıklar da yapıldı.”

İstanbul’daki kentsel dönüşüme ilişkin konuşan Görür, “Başlangıçta çok doğru da olmadı. İstanbul'u tümüyle depreme hazırlayacak bir kentsel dönüşüm olmadı. Ağırlıklı olarak yapı stoku üzerine eğilim gösterildi. Halbuki bir kenti depreme hazırlamada halk, yönetim, alt yapı, yapı stoku, çevre ve ekonomi önemli. Bunlar üzerinde çok şey yapılamadı. Tabii yapılan önemli şeyler de var fakat daha yapılması gereken şeyler de fazla. Yine de tabii yapılanlar çok yararlı oldu. Devlet daireleri güçlendirildi, okullar, hastaneler, viyadükler, köprüler onlar da az şey değil. Halkın oturacağı yerleri düşünüyor isek maalesef henüz daha o konuda fazla yol alamadık" ifadelerini kullandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisi ve Afet Yönetim Uzmanı ve Türk Kızılay Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu da Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nde “Afet Affetmez” konulu konferansta İstanbul depremine ilişkin konuştu.

Kadıoğlu, Marmara Denizi'nde bulunan fay hattının kırılması durumunda 7.5’in üzerinde deprem olacağını belirtti. Kadıoğlu, deprem olması durumunda ise İstanbul’da kırmızı tulumlu adamlar, polisler, itfaiye, ambulans gibi yardıma koşabilecek birçok kesimin ise afetzede olabileceğine dikkat çekti.

Kadıoğlu, şunları söyledi:

“Bu fay kırılırsa 7.5'in üzerinde bir deprem olacak. Bunun bir ucu da size dokunuyor. Bu eskiden olduğu zaman Mısır'dan bile duyulmuş 1509 depremi. Yani bu Almanya'dan bile duyulacak diye bekleniyor.

Şimdi en büyük yanılgı deprem olduğu zaman 'Kırmızı tulumlu adamlar gelecek anında bizi kurtaracak.' İstanbul'da bir deprem olduğu zaman, bu kırmızı tulumlu adamlar, polisler, itfaiye, ambulans hepsi afetzede olacak. Bunların yakınları da afetzede olacak. Yani böyle olmayacak. Bu bir illüzyon. Şimdi arkadaşlar bir gerçek risk var. Bir de bizim algıladığımız risk var. Aradaki fark çok önemli bizim o farklı küçültmemiz lazım.”

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
GSM operatörlerine deprem cezası
...
  
Naci Görür’den deprem uyarısı: İstanbul için zaman kalmadı
...
  
Prof. Dr. Naci Görür: Marmara'da deprem Kumburgaz kolunda olacak
...
  
İbrahim Kiras: Çorba dağıtan devlet mi deprem önlemi alan mı?
...
  
Depremle ilgili ilk rapor açıklandı
...
  
‘DAFZ üzerinde her biri ayrı bir depremde kırılması beklenen bölümler var’
...
  
AFAD'dan son dakika deprem açıklaması: Ölü sayısı 20'ye yükseldi
...
  
Elazığ'da 6,6 büyüklüğünde deprem!
...
  
Prof. Dr. Görür'den Kanal İstanbul değerlendirmesi: Beklenen depremde kanal ağzı 9-10 şiddetinde etkilenebilir
...
  
'İstanbul'da yedi ve üzeri deprem ihtimali yüzde 65'e çıktı'
...
  
Büyük İstanbul depremi için uyarı: "8.7 milyon kişiye ‘acil su ve gıda arzı’ gerekecek"
...
  
Dr. Gülsen Uçarkuş: Beklediğimiz deprem Adalar'ın güneyi ve Kumburgaz'daki fay kolları üzerinde olacak
...
  
Prof. Naci Görür: 5.8 büyüklüğündeki deprem, büyük depremi öne çekti
...
  
Akdeniz'de 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi
...
  
İstanbul Üniversitesi: Silivri depremi Marmara fayından farklı; bir uyarıcı ve bilimsel fırsat
...
  
17 Ağustos Depremi’nden sonra ‘deprem vergisi’ adı altında toplanan 66 milyar lira nereye harcandı?
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive