HDP, siyasi parti ve kitle örgütlerini sorumluluk almaya çağırdı

6.1.2019 - Bu Yazı 353 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

HDP, siyasi parti ve kitle örgütlerini sorumluluk almaya çağırdı

 Diyarbakır Sur Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Abdullah Çiftçi’nin Dicle Üniversitesi sınırları içinde yer alan ve mülkiyeti belediyeye ait 14 arsayı satışa çıkarmasına tepkiler büyüyor.

TMMOB ve Sur Koruma Platformunun, arsaların satışa çıkarılmasını hakkında yürütmeyi durdurma talebiyle Diyarbakır İdare Mahkemesi'ne başvurmasının ardından, Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) konuya ilişkin tepki geldi.

HDP, yaptığı yazılı basın açıklamasında, 95 belediye yönetimine atanan kayyımların, iktidar partisinden aldıkları güçle başta yolsuzluk, talan, adam kayırmacılık, işten çıkarmalar, belediyelere ait taşınır ve taşınmazların satılması gibi birçok hukuksuz fiile imza attığı belirtilerek, “Tabir-i caizse 21. yüzyılda Kürt illerine atanan sömürge valileri gibi çalışmışlardır. 2017 yılına ait Sayıştay raporlarında da bu yapılan yolsuzlukların bir kısmı tutanak altına alınmıştır” denildi.

HDP: KAYYIM YETKİSİNİ AŞTI

“Yaklaşık 2 haftadır Amed’de ana caddelere asılmış olan ve üzerinde “Sur Belediyesi’nden satılık arsalar” yazan pankartlar da bu talancı zihniyetin ayyuka çıkmış halidir. Yerel seçimlere üç ay kala belediye mülkiyetinde bulunan taşınmazlara dair alelacele alınan bu satış kararı, kabul edilemez bir durumdur” ifadeleriyle devam eden açıklamada, kayyımın yasal olarak kendine tanınan görev ve yetki sınırlarını aştığı belirtildi.

‘ARSALARIN YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ SATILMAK İSTENMESİ AHLAKSIZCA’

“Kayyumun 3 ay sonra değişeceği gün gibi ortadayken, Sur’daki 14 parselin yangından mal kaçırır gibi satışının yapılmaya çalışılması gayri ahlaki olduğu gibi, akıllara iktidar yandaşlarının giderayak kayırılması ve Sur’un talan edilmesini de getirmektedir” şeklinde süren açıklama şöyle devam etti:

‘SUR ÖNCE YAKILIP YIKILDI, ŞİMDİ DE TALAN EDİLİYOR’

“Satışa çıkarılan 14 adet parselin imar kanunun 18. Madde uygulaması ile elde edilen imar yollarının belediye tarafından tescili yapılmış olmasına rağmen, kamu yararına kullanılması gereken bu arazilerin satışa çıkarılması, hukuki ve ahlaki açıdan yanlıştır. Halktan kamu yararına alınan bu arazilerin kamu yararına kullanılması zorunludur. Ancak “zemin artı 5 kat” konut izni verilen bu parsellerin satışının kamu yararı ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

Kürdistan coğrafyasının her bir parçası toplumsallaşmanın ilk yaşandığı topraklardandır. Tarih ve doğanın birbiriyle uyumlu geliştiği bu coğrafya her zaman egemen güçlerin mücadele alanı olmuştur. Son üç yılda, bu coğrafyanın zamana ve barbarlıklara karşı en direngen parçalarından biri olan tarihi Sur kimliği yok edilmek istenmiştir. Sur, önce yakılıp yıkılmış sonrasında ise talana açılmıştır.”

Kentsel dönüşüm adı altında Sur’un hafızasının, sosyolojik ve tarihi dokusunun yok edilmeye, ruhsuzlaştırılmaya çalışıldığı belirtilerek, “Şimdi de bu tarihi kent sömürge valileri tarafından yandaşlara peşkeş çekilmek istenmektedir” denildi.

‘DİYARBAKIR’I PARSEL PARSEL RANTA AÇTIRMAYACAĞIZ’

Sur’un yanı sıra, Diyarbakır’daki diğer belediyelerin de benzer girişimleri olduğunu ve belediye mülklerinin seçim öncesi talan edilmesinin hedeflendiğini belirten HDP, açıklamanın devamında, “Buna izin vermeyeceğiz. Diyarbakır’ı parsel parsel ranta açtırmayacağız ve sömürgeci zihniyete inat halkımızla birlikte omuz omuza 31 Mart’ta zafere giden yolun taşlarını döşeyeceğiz” ifadelerini kaydetti.

DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ VE SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

“Onun için çağrı yapıyoruz ve toplumu ortak tutum almaya davet ediyoruz. Öncelikli çağrımız halkımızadır. Doğa, kent ve tarih katliamına karşı bulundukları her yerde bu kirli politikalara karşı demokratik haklarını kullanarak karşı çıkmalı, bu sömürgeci anlayışı kabul etmemelidir” çağrısı yapılan açıklama, şöyle noktalandı:

“Diğer çağrımız muhalif siyasi partilere, demokratik kitle örgütlerine, ekoloji ve çevre hareketlerine, hukukçulara ve insan hakları kurum ve aktivistlerinedir. İçinde yaşadığımız bu kentin değerlerini korumak ve savunmak, mücadele hattını onurlu bir duruşla örmek hepimizin görevidir. Bu sorunlar karşısında tüm kamuoyunu duyarlı olmaya, duyarlı olan her kesimi yarın çok geç olmadan bu politikalara karşı ahlaki ve politik sorumluluk almaya çağırıyoruz.” (POLİTİKA SERVİSİ)

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
AYM’den Türkiye İşçi Partisi dahil beş partiye suç duyurusu
...
  
Gezici'den son anket: 9 şehirde hangi parti önde?
...
  
HDP'nin yerel seçim politikası neden yanlış?
...
  
Yeni parti kurma çalışmaları için AK Partili eski bakanlardan bir heyet oluşturuldu; perde arkasındaki isim Abdullah Gül
...
  
İyi Parti: Anket şirketinden aradıklarını söyleyen kişiler seçmeni yönlendiriyor
...
  
HDP'nin Manisa adayı Naci Sönmez: Fatsa bizim işaret fişeğimiz
...
  
Ali Bayramoğlu: HDP, Türk muhalefeti için de her geçen gün önemi artan bir parti
...
  
Piar Araştırma: AK Parti oylarında yüzde 7 düşüş var
...
  
Saadet Partisi’nin kampanyası: 'Cepsiz ceket' ve düş
...
  
ORC Araştırma Genel Koordinatörü: AK Parti ilk kez bir seçime bir çok yerde geriden başlıyor
...
  
Rakipleri için "Mezar kazmaya başlasınlar" demişti; Mehmet Bucak'ın ismi Siverek için CHP Parti Meclisi'ne gönderildi
...
  
Tarık Ziya Ekinci: HDP, İstanbul, Ankara ve İzmir’de kendi adaylarını çıkarmalı
...
  
CHP-İYİ Parti ittifakında İstanbul krizi: İYİ Parti 9 ilçeyi istiyor
...
  
AK Parti bir olağanüstü hâl partisidir
...
  
HDP, siyasi parti ve kitle örgütlerini sorumluluk almaya çağırdı
...
  
Ankara'nın zor seçimi: Anahtar, HDP oyları ve yüzer gezer sağ oylar
...


EN ÇOK OKUNANLAR
Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net