HDP, siyasi parti ve kitle örgütlerini sorumluluk almaya çağırdı

6.1.2019 - Bu Yazı 404 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

HDP, siyasi parti ve kitle örgütlerini sorumluluk almaya çağırdı

 Diyarbakır Sur Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Abdullah Çiftçi’nin Dicle Üniversitesi sınırları içinde yer alan ve mülkiyeti belediyeye ait 14 arsayı satışa çıkarmasına tepkiler büyüyor.

TMMOB ve Sur Koruma Platformunun, arsaların satışa çıkarılmasını hakkında yürütmeyi durdurma talebiyle Diyarbakır İdare Mahkemesi'ne başvurmasının ardından, Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) konuya ilişkin tepki geldi.

HDP, yaptığı yazılı basın açıklamasında, 95 belediye yönetimine atanan kayyımların, iktidar partisinden aldıkları güçle başta yolsuzluk, talan, adam kayırmacılık, işten çıkarmalar, belediyelere ait taşınır ve taşınmazların satılması gibi birçok hukuksuz fiile imza attığı belirtilerek, “Tabir-i caizse 21. yüzyılda Kürt illerine atanan sömürge valileri gibi çalışmışlardır. 2017 yılına ait Sayıştay raporlarında da bu yapılan yolsuzlukların bir kısmı tutanak altına alınmıştır” denildi.

HDP: KAYYIM YETKİSİNİ AŞTI

“Yaklaşık 2 haftadır Amed’de ana caddelere asılmış olan ve üzerinde “Sur Belediyesi’nden satılık arsalar” yazan pankartlar da bu talancı zihniyetin ayyuka çıkmış halidir. Yerel seçimlere üç ay kala belediye mülkiyetinde bulunan taşınmazlara dair alelacele alınan bu satış kararı, kabul edilemez bir durumdur” ifadeleriyle devam eden açıklamada, kayyımın yasal olarak kendine tanınan görev ve yetki sınırlarını aştığı belirtildi.

‘ARSALARIN YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ SATILMAK İSTENMESİ AHLAKSIZCA’

“Kayyumun 3 ay sonra değişeceği gün gibi ortadayken, Sur’daki 14 parselin yangından mal kaçırır gibi satışının yapılmaya çalışılması gayri ahlaki olduğu gibi, akıllara iktidar yandaşlarının giderayak kayırılması ve Sur’un talan edilmesini de getirmektedir” şeklinde süren açıklama şöyle devam etti:

‘SUR ÖNCE YAKILIP YIKILDI, ŞİMDİ DE TALAN EDİLİYOR’

“Satışa çıkarılan 14 adet parselin imar kanunun 18. Madde uygulaması ile elde edilen imar yollarının belediye tarafından tescili yapılmış olmasına rağmen, kamu yararına kullanılması gereken bu arazilerin satışa çıkarılması, hukuki ve ahlaki açıdan yanlıştır. Halktan kamu yararına alınan bu arazilerin kamu yararına kullanılması zorunludur. Ancak “zemin artı 5 kat” konut izni verilen bu parsellerin satışının kamu yararı ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

Kürdistan coğrafyasının her bir parçası toplumsallaşmanın ilk yaşandığı topraklardandır. Tarih ve doğanın birbiriyle uyumlu geliştiği bu coğrafya her zaman egemen güçlerin mücadele alanı olmuştur. Son üç yılda, bu coğrafyanın zamana ve barbarlıklara karşı en direngen parçalarından biri olan tarihi Sur kimliği yok edilmek istenmiştir. Sur, önce yakılıp yıkılmış sonrasında ise talana açılmıştır.”

Kentsel dönüşüm adı altında Sur’un hafızasının, sosyolojik ve tarihi dokusunun yok edilmeye, ruhsuzlaştırılmaya çalışıldığı belirtilerek, “Şimdi de bu tarihi kent sömürge valileri tarafından yandaşlara peşkeş çekilmek istenmektedir” denildi.

‘DİYARBAKIR’I PARSEL PARSEL RANTA AÇTIRMAYACAĞIZ’

Sur’un yanı sıra, Diyarbakır’daki diğer belediyelerin de benzer girişimleri olduğunu ve belediye mülklerinin seçim öncesi talan edilmesinin hedeflendiğini belirten HDP, açıklamanın devamında, “Buna izin vermeyeceğiz. Diyarbakır’ı parsel parsel ranta açtırmayacağız ve sömürgeci zihniyete inat halkımızla birlikte omuz omuza 31 Mart’ta zafere giden yolun taşlarını döşeyeceğiz” ifadelerini kaydetti.

DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ VE SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

“Onun için çağrı yapıyoruz ve toplumu ortak tutum almaya davet ediyoruz. Öncelikli çağrımız halkımızadır. Doğa, kent ve tarih katliamına karşı bulundukları her yerde bu kirli politikalara karşı demokratik haklarını kullanarak karşı çıkmalı, bu sömürgeci anlayışı kabul etmemelidir” çağrısı yapılan açıklama, şöyle noktalandı:

“Diğer çağrımız muhalif siyasi partilere, demokratik kitle örgütlerine, ekoloji ve çevre hareketlerine, hukukçulara ve insan hakları kurum ve aktivistlerinedir. İçinde yaşadığımız bu kentin değerlerini korumak ve savunmak, mücadele hattını onurlu bir duruşla örmek hepimizin görevidir. Bu sorunlar karşısında tüm kamuoyunu duyarlı olmaya, duyarlı olan her kesimi yarın çok geç olmadan bu politikalara karşı ahlaki ve politik sorumluluk almaya çağırıyoruz.” (POLİTİKA SERVİSİ)

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Eski AKP milletvekili Özdağ: Bazı bakanlar AK Parti'ye çalışmıyorlar
...
  
Davutoğlu'ndan yeni parti açıklaması: Ya yeni bir hâl ya da izmihlal!
...
  
Parti kurma hazırlığındaki Ahmet Davutoğlu'dan ilk adım
...
  
KONDA Genel Müdürü Ağırdır: AK Parti tabanında çözülme var
...
  
YSK üyesi Hamurcu: AK Parti hiçbir somut belge ve kanıt sunmadı
...
  
İbrahim Kiras: ‘AK Partili küskün dindar Kürtler’ ve o fotoğraf
...
  
'Babacan'ın kuracağı parti AK Parti'yi iktidardan düşürecek kadar zarar verir'
...
  
AK Parti milletvekili Yeneroğlu, partideki tüm görevlerinden istifa ettiğine dair yazıyı yetkililere verdi
...
  
İYİ Parti'den 'seçimlerin tümünün iptali' için başvuru
...
  
HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Temelli hakkında fezleke
...
  
AK Parti’li vekil Yeneroğlu: Tuttuğumuz oruç bizi kurtarmayabilir
...
  
HDP'den Öcalan'la görüşmeye ilişkin açıklama
...
  
Arınç'tan yeni parti açıklaması: Haberleri okudukça endişeleniyorum
...
  
Bahçeli: Parti olarak İstanbul'da seçimin yenilenmesinden yanayız
...
  
Fehmi Koru: Kurulacaksa 2 yeni parti kurulur
...
  
HDP'li vekiller Meclis Başkanı'nın kapısında oturma eylemi yaptı
...


EN ÇOK OKUNANLAR
Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net